Az Orosz teázó a Kisfaludy utca 1. pincéjében volt
Az Orosz teázó a Kisfaludy utca 1. szám alatt található épület pincéjében volt. Az alkoholmentes szórakozóhely télen 5-től 9-ig, nyáron 6-10-ig volt nyitva, és főként 18 éven aluliak jártak oda. A 80-as évek közepétől a 90-es évek közepéig üzemelt, a KISZ-bizottság égisze alatt – emlékszik vissza Pintér Tamás, aki a Retro Café műsorvezetője a Frisss FM-en.
Itt lehetett bejutni az Orosz Teázóba
Akkoriban még kazettás magnóról szóltak a zenék, és 15-20 forintos belépőt kellett váltania a betérőknek. A hely legendás figurája volt Klári, a gondok, aki mellett egy keményebb kezű férfi is vigyázott a rendre.
Keveset változott a lépcsőház azóta
Az épületet ma már elsősorban civil szervezetek, és amatőr sportklubok használják. A Savaria TSE táncosai edzenek itt, és a MUTE színjátszói tartanak előadásokat.
A régi Kaiser épületében ma már presszó és turkáló üzemel
A Kaiser 1989-ben kezdődött, akkor még a régi kocsma helyén lett az úgynevezett „kórus”, és 1990-ben indult el a nagyterem. Újdonságnak számított akkoriban, mert ekkora diszkó nem volt a környéken – emlékszik vissza Fényes József, aki maga is részt vett az építési munkálatokban. Ezren kényelmesen elfértek az elején, a bővítés után még többen is. Aztán a 90-es évek közepén volt ismét egy átalakítás, amikor megcsinálták a galériát, az végképp nagy dolognak számított.
Gyakran a lépcsőn várakoztunk a bejutásra. A szerencsések, mire felértek be is csajoztak
Keszthelyen volt a legközelebbi hasonló hely. Leginkább a 30-as korosztály járt oda, akik az ISIS alatti szórakozóhelyről mentek át, de minden hónap harmadik péntekén volt „Közgáz-buli” is a középiskolásoknak. A legnagyobb vonzereje az volt, hogy olcsón lehetett, akkoriban jónak számító körülmények között szórakozni.
Korábban balra volt a ruhatár - ma már a táncparketten gyűlnek a kelmék
A rolót végül 2005-ben húzták le. Sokáig állt üresen, aztán resti lett belőle, most pedig turkáló üzemel a helyén.
Akkor még a gyár területén kívül volt a Sherwood épülete
A Sherwoodot a Rába gyár étterméből alakították ki. A tulajdonos buszjáratot is indított, és azzal jutottak ki a fiatalok a Körmendi úton álló épületbe. Ez volt a város első igazán nagy diszkója, ami valódi tömegeket vonzott, és igazán trendinek számított az ezredfordulón. Valami mégsem stimmelt, mert a hely 1999-ben nyitott, majd két és fél év elteltével be is zárta kapuit. Talán a hely megjelenése volt a gond, mert egészen puritánra sikeredett: a falak háncsolt fa burkolatot kaptak, és a dizájn ebben nagyjából ki is merült. Mikor a Sherwoodról érdeklődtem sokféle legendát hallottam, de egy biztos, meglehetősen kaotikus állapotok között működött, ami a befejezésre is jellemző volt.
Nyoma sincsa a régi Rába gyári étteremnek, és a Sherwoodnak
A Sherwood épületét azóta belakta a BPW Rába: most már műhelyek találhatóak a felújított épületben.
Már csak abban bízhatunk, hogy az idő vas foga csak ifjúkorunk kultikus helyeit érinti, és minket nem. Egy biztos, az első bulik, az első szerelmek emléke örökre megmarad, ha a szórakozóhelyek nem is.