(Fotó: vfitness.com)
Az izzadás viszont természetes és fontos reakciója a szervezetnek, ami így biztosítja állandó hőmérsékletét. Ez a folyamat tehát elengedhetetlen a stabil hőháztartás fenntartásához. Az emberi test mintegy 2-4 millió izzadságmirigyének többsége a talpon, a tenyéren és a hónaljban található. Bár a verejtékmirigyek száma a két nemnél közel azonos, a férfiak négyszer annyit izzadnak, mint a nők, viszont a hölgyek esetében a menstruáció is befolyásolja az izzadást, mert a női nemi hormonok megemelkedő szintje fokozottabb működésre serkenthetik a mirigyeket.
A bőrben lévő verejtékmirigyeknek két fajtája van: az apokrin és az ekkrin mirigy. Az ekkrin fajtájú mirigyek a vizes izzadásért felelősek, ezek működése során főleg víz és só távozik a szervezetből. Az apokrin fajtájúak viszont a szőrtüszők mentén találhatóak, azaz főleg a nemi szervek és a hónalj környékén. Az ezekből származó izzadtság töményebb, szagosabb. A tudósok úgy vélik, ezeknek a mirigyeknek elsősorban az illatanyag-kiadásban van szerepe.
(Fotó: vfitness.com)
Stresszes helyzetben mindkét verejtékmirigy működésbe lép, de elsősorban az apokrin mirigyek adnak ki illatanyagokat, így a környezet számára is azonnal nyilvánvalóvá válik, hogy az illető stresszel. Agyunk detektálja a jeleket, amitől figyelmünk fókuszáltabbá válik, és felkészülünk egy esetleges vészhelyzetre. Az izzadás egyébként nem csak a melegtől vagy a stressztől függhet, hanem például az edzettségtől is. Az International Hyperhydrosis Society tanulmánya szerint az atléták többet izzadnak, mint az átlagemberek, mert a szervezetük hozzászokott ahhoz, hogy a verejtékezés lehűti a testüket.
A fűszeres ételektől is többet verejtékezünk. A chilipaprika és egyéb erős fűszerek hisztaminokat szabadítanak fel, amelyek serkentik a vérkeringést, és felhevítik a testet, ami észrevehető izzadást von maga után. Az erős verejtékezés genetikai eredetű is lehet, tehát öröklődhet, viszont az izzadás ellen ma már számtalan módon lehet védekezni a rendszeres és alapos tisztálkodáson túl.
(Fotó: pajzsmirigy.hu)
Néhány drogériában kapható például hónaljbetét, ami épp úgy néz ki, mint egy tisztasági betét és szintén egyszer használatos, de elég magas az ára. Természetesen ennél sokkal elterjedtebbek az izzadásgátlók, amik általában alumíniumot tartalmaznak. A részecskék eltömítik a verejtékmirigyeket, ezzel akadályozva meg az izzadást. Dr. Pariser szerint az izzadásgátlók a teljesen száraz bőrön a leghatékonyabbak. Ha a bőr még nedves, akkor az alumínium részecskék a bőr felszínén maradnak, és nem tudnak a pórusokba hatolni.
A szakértő ezért tanácsolja azt, hogy este kell bekenni a hónaljat az ilyen alumíniumot tartalmazó készítménnyel, mert éjjel kevesebb verejték termelődik, és a reggeli zuhany sem mossa majd ki az aktiválódott részecskéket a hónaljból, így tartósabban, akár több napig is tarthat a védelem. Azt viszont érdemes tudni, hogy egyes nézetek szerint az alumínium hozzájárulhat a mellrák vagy az Alzheimer-kór kialakulásához, a kutatók szerint nincs tudományos bizonyíték az összefüggésre.
(Fotó: pajzsmirigy.hu)
Ha viszont nincs kéznél, vagy éppen kiürült a dezodor - bármilyen meglepő - használhatunk helyette ecetet is. Persze véletlenül sem érdemes balzsamecettel próbálkozni, mert két hatalmas barna folt elég különös kinézetet teremt. A hagyományos, étkezésre használt ecettel egyszerűen be kell pacsmagolni a hónaljat. De kukoricakeményítő és hintőpor is használható a testszag ellen, illetve a kézfertőtlenítő vagy az alkohol is telitalálat lehet a probléma megoldására.
Segíthet az izzadás gyengítésében a gyakori hideg-meleg vizes váltózuhany, mert ez megedzi a hőháztartást, így az nem reagál olyan hevesen a szélsőséges hőmérséklet-ingadozásra. Arra érdemes figyelni, hogy ilyen esetekben mindig a hidegvízzel fejezzük be a fürdést. Viszont, ha valaki napi egynél többször zuhanyozik, akkor gyengíti a szervezetének védekező rendszerét. De tisztálkodásra az antibakteriális tusfürdő használata nem ajánlott, mert megkülönböztetés nélkül irtja ki a baktériumokat, tehát azokat is, amelyek a védekezést szolgálják.
De sokat számít a táplálkozás is. A szakértők szerint a kellemetlen testszag elkerülhető, ha kávé, energiaital és alkohol helyett inkább vizet fogyasztunk, illetve jó hatással van a zöldségekben gazdag az étrend is.
(Fotó: pajzsmirigy.hu)
Különböző házi praktikák is alkalmazhatóak izzadás ellen. Az apróbojtorján-tölgyfakéreg-zsálya keverékkel elkészített fürdő például kifejezetten jó hatást fejt ki. 3:2:1 arányú keverékből 4 evőkanálnyit kell főzni kb. 15 percig 1 liter vízben. Szűrés után kell a fürdővízhez adni, és 15 - 20 percig ajánlott ebben megmártózni. A teákban levő cserzőanyagok összehúzóan hatnak a verejtékmirigyekre, így fejtve ki hatásukat.
Ugyanígy hasznos lehet, ha a fürdővízbe két liter paradicsomlevet öntünk - bár a látvány nem lehet túl gusztusos. Ülőfürdőre használnak még csüdfüvet, vagy tölgyfakérget is. Helyi kezelésre a népi hagyományok még a maréknyi tölgyfalevél és mezei zsurló keverékéből készült főzetet ajánlják hónaljmosdásra. A leveleket egy liter forró vízzel kell leönteni, és csak akkor szabad felhasználni, ha kihűlt.
(Fotó: femina.hu)
Belsőleges fogyasztásra szintén jót tesz egy bögre lúgosító tea minden reggel éhgyomorra, vagy naponta 3 csésze zsályatea, melynek elkészítése egyszerű: egy teáskanál zsályalevelet kell felforralni fél liter vízben, majd állni hagyni bő 10 percig. Ha túl sokat stresszel, akkor a bazsalikom-, galagonyavirág-, citromfű-, szurokfű-, vagy levendulatea hatékony az ilyen eredetű izzadás ellen.
Az orvostudomány jelenleg viszont a ránctalanításra is használt botoxot tartja a leghatékonyabb szernek izzadás ellen. Az effajta beavatkozás nem jár fájdalommal, inkább csak kellemetlen a 25-30 apró tűszúrással hónaljanként. Egy kezelés ára klinikától függően 75-250ezer forint lehet, ezért nem árt körülnézni a szolgáltatók között. Egyre terjed egy olyan bőrgyógyászati megoldás is, amely során kisfeszültséget vezetnek a "beteg" kéz- vagy lábfejébe. Ez kevéssé fájdalmas, sőt, igazából csak bizsergést lehet érezni. Egy kezelés húsz perces, és heti egy-két alkalommal kell megismételni.