Magyarország eddigi legmelegebb júliusa arra kényszerítette az ország borászait, hogy augusztus elején, a szokásosnál akár egy hónappal korábban kezdjék meg a szüretet. A klímaváltozás súlyosan érinti Magyarország elismert boriparát, különösen a fehérbor termelését – számolt be a Reuters. A tudósok szerint a hőmérséklet emelkedése miatt az ország túl forróvá válhat a híres tokaji borok előállításához - írja a Mandiner.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat jelentése szerint az idei július volt a legmelegebb Magyarországon az 1901-es hőmérsékletkövetés óta. Szabó Péter, az ELTE klímakutatója elmondta, hogy
a magyar bortermelő régiókban 25 százalékkal nőtt a termesztési foknapok száma,
ami a termés érettségéig tartó hőfelhalmozódást jelenti. Szabó felvetette, hogy a magyar bortermelőknek – akiknek több mint kétharmada fehérborhoz termel szőlőt – alkalmazkodniuk kell, és át kell állniuk a melegebb éghajlatra jobban alkalmas vörösbortermelésre.
A magyar borászok azonban úgy vélik, hogy néhány változtatással képesek lesznek alkalmazkodni a változó klímához és folytatni a hagyományos fehérborok előállítását.
Úgy tűnik, mi leszünk az új mediterrán régió... szóval ez a váltás nem feltétlenül kellemetlen a magyar borászat számára, de alkalmazkodnunk kell”
– mondta Varga Péter, a badacsonyörsi Varga Pincészet tulajdonosa. Pincészete már olyan stratégiákat valósít meg, amelyek minimalizálják a szőlő közvetlen napsugárzásának kitettségét, és fontolgatják, hogy új szőlőültetvényeket telepítsenek keleti fekvésű lejtőkre.
Tokaj borászai is aggódnak a forróbb nyár miatt. Kanczler András, a Basilicus pincészet borásza szerint viszont „a kiszámíthatatlan őszi időjárás kockázata valamivel kisebb lehet, ha a szőlő korábban érik”.
Nyitókép: Frederic Petry / AFP
Forrás: mandiner.hu