Rengeteg elmélet született a Szent Korona keresztjével kapcsolatban, ezért nem árt az óvatosság, hogy megbízható forrásból szerezzünk ismereteket. Ezt a cikket a „Lendület” Szent Korona Kutatócsoport tudományos kutatásainak eredményeire alapoztuk.
Az első ábrázolásokon még egyenes a kereszt
A Szent Koronának kalandos sorsa volt, nem csoda, hogy a történelem vihara nyomot hagyott rajta. Például 1305-ben, mikor Wittelsbach Ottó, a bajor herceg (aki magyar királyként a Béla nevet vette fel) trónkövetőként Magyarországra érkezett, a Szent Koronát a biztonság kedvéért egy boroshordócskába rejtette, de útközben valahogy elkallódott.
Ottó és kísérete csak egy nappal később vették észre, hogy valami hiányzik, és visszarohantak megkeresni.
De az elferdült kereszt nem a széllelbélelt bajor uralkodó lelkén szárad. Sem pedig az udvarhölgyből lett profi tolvaj, Kottáner Jánosné lelkén, aki 1440-ben ellopta, hiszen
egy 16. századi ábrázoláson, egy augsburgi kódexben még egyenes a kereszt.
(Bár azt se tudni, hogy egyáltalán mikor került rá.) A fejéket ekkor Bécsben őrizték. Ami a legkorábbi, Árpád-korban készült képeket illeti, ott csak sematikusan ábrázolták a koronát.
1790 előtt már elferdült
II. József (1765-től 1790-ig német-római császár és osztrák főherceg), habár kalapos királyként emlegetjük, most mégis segít nekünk a rejtély megoldásában, ugyanis
mikor Bécsbe szállíttatta a fejéket, leírta, hogy a kereszt ferde.
A koronát ekkor egy láda őrizte, melynek kulcsát Bécsben tartották, de maga a láda a pozsonyi vár tornyában, és az ajtó kulcsa a magyaroknál volt. Így, ha a koronát menteni kellett, el tudták vinni a ládát, ám csak a király nyithatta ki, ünnepélyes keretek között. De sajnos előfordult, hogy a ládát nem sikerült kinyitni. Például, ha véletlenül rossz kulccsal próbálkoztak.
Egy kis baki a koronázás előtt egy órával
Egy ilyen alkalom volt III. Ferdinánd (1637-től 1657-ig magyar király) koronázása, amikor véletlenül rossz kulcsot hoztak el Bécsből. Ott álltak az ország világi és egyházi főméltóságai, minden készen állt a koronázásra, az ünnepség lassan elkezdődött, csak a Szent Korona hiányzott.
A ládát egy órával a ceremónia előtt törték fel egy késsel.
(Nem ez volt az egyetlen alkalom, hogy a ládát fel kellett törni, például mikor a napóleoni háborúkban menekítették a fejéket, akkor sem volt idő megkeresni a kulcsát.)
Rejtély megoldva?
Annyi biztos, hogy 1637-ben fel kellett törni a korona ládáját, és az is, hogy II. József már látta, hogy ferde a kereszt. Valószínű, hogy III. Ferdinánd koronázásakor érte baleset a fejéket.
(A szerző történészhallgató.)