Hogyan indulj el ebbe az irányba? Ha nem tudod, kérj segítséget szakmabeliektől! A Morva Növénydoki precíziós mezőgazdaság vagy növényvédelmi szakirányítás terén is szakszerű támogatást tud nyújtani.
0. lépés a precíziós gazdálkodásban
Ha lépést szeretnél tartani a modern, korszerű mezőgazdasági technológiákkal, akkor a precíziós mezőgazdaság megkerülhetetlen. Mindenekelőtt a helyspecifikus termelés irányába kell elindulni!
Ha nitrátérzékeny vagy AKG területen gazdálkodsz, akkor 5 évnél nem régebbi talajmintavételre lesz szükség. A laboreredményeket írd be egy tápanyag-kalkuláló programba, és azonnal meg is kapod, hogy mennyi tápanyagra van a növényeknek szüksége.
Ha mindezt átadod egy szakembernek 5 év termésátlagával együtt, akkor nemcsak a várható termésátlagot kaphatod meg, hanem a tápanyagigényre is fény derül. Az eredmény pedig egyértelműen jobb terméshozam és költséghatékonyabb gazdálkodás lesz.
Az integrált növénytermesztés alapjai
Indulásként be kell szerezni egy RTK rendszert és IBUS kapcsolattal rendelkező, tápanyag- kijuttató eszközöket. Ezek segítségével 2 cm pontossággal lehet elvégezni az adott gazdálkodási feladatot. Vagyis a GPS rendszerrel 0.3%-os hibával tudsz dolgozni, ez pedig nagy hatékonyság-növekedést eredményez. Emellett a növényvédelmi költségeidet is pozitív irányba fogja elbillenteni.
Helyspecifikus termelés
Ezt követően a táblákat további résztáblákra lehet bontani. Ehhez nagy mennyiségű laboratóriumi adatra van szükség. Olyanokra, mint a távérzékelési, betakarítási információk és természetesen a személyes tapasztalatok. Következő lépés a talaj ellátottsági térkép elkészítése tábla szinten. Végezetül pedig jöhet majd a helyspecifikus termelés, inputanyag optimalizálással.
Nitrogénkijuttatás, lombtalanítási térkép
Ahhoz, hogy a differenciált tápanyag-kijuttatás megvalósuljon, nem lehet homogénként kezelni egy heterogén táblát. A már meglévő talaj ellátottsági térkép alapján meg tudjuk állapítani a növényzetünk biomasszájának pillanatnyi állapotát. Ez azért lényeges, mert egy szikfolton például nem lesz ugyanakkora, mint a réti talajon. Hiába juttatunk ki több nitrogén, nem lesz jobb a terméshozam.
Ha költséghatékonyan és nagy potenciállal szeretnél termelni, akkor a fentieket mindenképp érdemes figyelembe venni és betartani. Akár a kezdeti, akár a köztes lépésekben elakadsz, a Morva Növénydoki a növénytermesztés, precíziós gazdálkodás bármely szakaszában segítségedre tud lenni.