Közéleti és civil személyek gyűltek össze szép számban a ferences rendház Thököly utcai falánál, hogy fejet hajtsanak a pusztítás áldozatainak emléke előtt. Az evangélikus, a református és a katolikus egyház képviselői arról beszéltek, hogy mekkora veszteség érte az országot, a várost a második világháborúban, de főként a családok sínylették meg ezt az időszakot. Mégis bizakodtak – hangsúlyozta Jakab Bálint református lelkész, aki így fogalmazott: - A remény nem veszhet el! Mert ugyan miért engednénk azóta is a bölcsőket készíteni, ha nem hinnénk a jövőben, ha nem lenne remény? S valóban, a borzalmak helyett sokkal inkább az azt követő időszakra érdemes emlékezni, arra, amikor az újjáépítés vette kezdetét.
Elhangzott, a ferencesek több száz szombathelyit bújtattak el a bombázás idejére, majd együtt indultak az utcára, hogy a mentésben, takarításban részt vegyenek. Az emlékezők közösen imádkoztak, majd koszorúkat, mécseseket helyeztek el a pusztítás áldozatainak emléktáblájánál: a kormányhivatal, a megyei és a városi önkormányzat képviselői, a frakciók, pártok, civil szervezetek vezetői, tagjai. Sokan eljöttek a Fidesz politikusai közül. Illés Károly frakcióvezető szerint rendkívül fontos a múltról megemlékezni. – Szörnyű tragédia, ami 75 évvel ezelőtt ezen a napon Szombathelyen történt. Angolszász bombázók nagyon komoly károkat okoztak a városban, az emberáldozatokat és az épített értékeinket tekintve is. Óriási veszteség érte Szombathelyt, és természetesen minden évben méltó módon megemlékezünk erről – mondta lapunknak.
Innen a menet hagyományosan a Berzsenyi térre vonul, így volt ez idén is. Ott az egykori városháza, ma egyetemi épület falán álló tábla előtt emlékeztek a szombathelyiek, és dr. Nemény András polgármester mondott személyes hangú beszédet. Mesélt nagyszüleiről, akik közül hárman Szombathelyen vészelték át a bombázást, és akiktől sok keserű történetet hallott később: síró gyerekekről, hozzátartozóik elvesztéséről, az emberekben uralkodó dühről és félelemről. Az emlékezés a tanulságok miatt fontos, mondta, az újjáépítés pedig annak az erőnek volt jó példája, amire azóta is büszke lehet a város.
Később a Székesegyház falánál új emléktáblát avattak, oda sétáltak át a résztvevők. A mű Marosfalvy Antal tűzszerész hőstettének állít emléket, ő volt az, aki hatástalanította az ide zuhant százkilós bombát, így megmentve az északi falat. A táblát Császár István plébános áldotta meg, majd dr. Puskás Tivadar volt polgármester mondott beszédet. Itt, a nagytemplomban zárult szentmisével a gyásznaphoz kapcsolódó eseménysorozat.