Ugyan a kutyák hőmérsékletét nem szokás úgy mérni, mint az emberek esetében, hiszen a kutyák testhőmérséklete alapból magasabb, mint az embereké, valamint náluk hatástalan a bőrön való érzékelés is, hiszen a bunda ellehetetleníti azt. Azonban mégis jó tudni, hogyan és mikor szükséges megmérni a kutya hőmérsékletét?
Hogyan mérd meg kutyád testhőmérsékletét?
A kutya pontos testhőmérsékletének a megmérése elsősorban a végbélbe helyezett digitális hőmérővel lehetséges. A fájdalommentes megoldás érdekében a digitális hőmérő végét be kell kenni vazelinnel, majd 2 cm mélyen behelyezni azt. Mindenképpen érdemes közben nyugtatni a kutyát, hiszen számára nem kellemes ez az apró beavatkozás. Akkor érdemes megmérni a hőmérsékletet, amennyiben rosszullét üti fel a fejét. Nem szükséges mindig ellenőrizni, hiszen egy kiadósabb kergetőzést követően is felszökhet a hőmérsékletük, ami teljesen normális. Mindemellett pedig egy idegen tárgy végbélbe helyezése is járhat kockázattal, főleg, ha nincs kellőképpen fertőtlenítve.
A kutya normális testhőmérséklete 37,5 és 39 Celsius-fok közé tehető, így kifejezetten tág határai vannak a normális fogalmának. Azonban 39 fok feletti hőmérséklettel rendelkező kutyusoknál már baj lehet, ekkor vagy lázról vagy túlmelegedésről beszélhetünk. Míg az előbbit egy megbetegedés okozhatja, az utóbbit a környezet túlságosan magas hőmérséklete, amely hőgutát okoz.
A láz tünetei közé tartozhat a letargia, a remegés vagy hidegrázás, a hányás és/vagy hasmenés, valamint az étvágytalanság is.
Mi okozhatja a lázat?
Mint ahogyan az embernél, a kutyánál is számos kiváltó okot ismerünk. Általánosságban azonban 4 kategóriába sorolhatók, mint a gyulladás, a fertőzés, az immunreakció vagy a rák.
Ismeretlen eredetű lázról is számoltak már be, amely okát részletes és kiterjedt diagnosztikai vizsgálat alapján sem tudták megállapítani. A kutyáknál leggyakrabban lázzal járó gyulladásos megbetegedés a hasnyálmirigy-gyulladás.
Bakteriális fertőzés, vírusfertőzés vagy gombás fertőzés hatására könnyen alakulhat ki láz, de akár egy oltás mellékhatása is lehet.
Amennyiben szeretnél mélyebb bepillantást nyerni a kutyás életmódba, akkor keresd fel a Kutyabarát Magazin weboldalát!
Ha lázzal küszködik a kutya és nem érzi jól magát, mindenképpen orvoshoz kell fordulni! Abban az esetben, ha a láz hányással, hasmenéssel vagy véres széklettel társul, akkor kifejezetten sürgős ellátást igényel a kutyus. Semmiképp sem szabad otthon elkezdeni a kezelést, főleg nem emberi gyógyszerekkel. Az ibuprofen tartalmú gyógyszerek nem csak károsak, de mérgezőek a kutyákra nézve.