Ahogy az MTI hírül adta, megválasztották az év madarát, ami a nagy termetű, széles szárnyú, egerészölyvhöz hasonló méretű és színezetű kerecsensólyom. Eurázsiában csak az északi sólyom nagyobb nála - írja az Index.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) ma adta ki közleményét, amely szerint a faj megőrzésében óriási a magyar természetvédelem felelőssége, mert a kerecsensólyom kontinentális szinten is kiemelkedő természeti értékünk. Az Európai Unióban élő állomány több mint 60 százaléka Magyarországon fészkel.
A kerecsensólyom alapvetően ázsiai elterjedésű madár, ezen belül is elsősorban Kína, Mongólia és Kazahsztán területén él, az európai állomány zöme Magyarországon és Ukrajnában található.
Nyílt, pusztai élőhelyigényű fajként talajon élő, közepes termetű rágcsálókra, mint például az ürgékre, hörcsögökre, földimókusokra specializálódott ragadozó, de képes kisebb, egér termetű fajokat is elejteni.
A sólyomféle rokonság többi tagjához hasonlóan fészket nem épít, évente egyszer költ. Napjainkban a hazai állomány több mint kétharmada a nagyfeszültségű hálózat fémtraverzeire telepített, úgynevezett „örök” élettartamú alumínium költőládákban, a nyestektől és az emberektől is védetten költ – olvasható a közleményben.