Hajlamosak vagyunk alulbecsülni a mentális egészségünk szerepét a fizikai egészségünkre való hatásban. Szakértők azonban figyelmeztetnek, hogy a súlyos depresszió és az extrém mennyiségű stressz fizikailag is gyengíthet minket, ez pedig egy világjárvány idején korántsem elhanyagolható probléma.
A Pszichológiai Tudományok Egyesülete arra figyelmeztet: a stressz szervezetünkre gyakorolt hatása csökkentheti a koronavírus-vakcinák hatékonyságát. Ezzel pedig bezavarhat a nemzeti oltási tervekbe.
A stressz mindenre – így az oltásra is – kihat
A probléma alapvetően az immunrendszer működésében lehet. Tudományos kutatások korábban már kimutatták, hogy a sok stressz, az extrém szorongás és a depresszió az immunrendszerre is hatással van, csökkenti a hatékonyságát, gyengíti a működését.
Ezért lehet az, hogy a mentális problémákkal küzdő emberek gyakrabban kapnak el fertőzéseket, és többet is betegek, noha semmilyen szervi bajuk nincs azokhoz képest, akik mentálisan egészségesek.
Az immunrendszer gyengülése pedig azzal is együtt jár, hogy a rá ható vakcinák, többek között a koronavírus-oltóanyagok is, kevésbé lesznek hatékonyak – írja a társaság a sajtóközleményében.
A Perspectives on Psychological Science tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint rengeteg bizonyíték van arra, hogy az érzelmi stresszorok mennyire befolyásolják az immunrendszer működését. Az Ohio Állami Egyetem kutatása szerint a depresszió, a magány, a stressz csökkenti a vakcina hatékonyságát. Ez nemcsak a koronavírus esetében van így, hanem más oltóanyagoknál is.
A megoldást is megosztották a kutatók
A tanulmány nem a problémára, hanem a megoldásra fókuszál inkább. A kutatók szerint ugyanis egyszerű lépésekkel lehet javítani a helyzeten. Növelhető az esélyét annak, hogy a COVID-vakcina hatékonyabb lesz a szervezeten belül akkor is, ha valaki mentális problémákkal küzd.
A szakértők szerint már az is nagyon sokat segíthet, ha valaki többet alszik a vakcinázás előtti napon, és edz is valamit, kimegy a friss levegőre, és egészséges ételeket fogyaszt. A megfelelő minőségű és mennyiségű alvás egyébként is már fél siker, ha a mentális megpróbáltatásokról van szó.
A kutatók arra is figyelmeztetnek, hogy igazi ördögi körbe kerültünk a koronavírus miatt.
A járvány miatti korlátozások, a szociális távolságtartás, a lezárások, a szorongás, a nehéz anyagi helyzet mind hozzájárulhat a mentális problémák kialakulásához.
Ez pedig gyengébb immunrendszert, nagyobb fertőzési esélyt, és alacsonyabb vakcinahatékonyságot eredményezhet.
Nagyon nehéz lehet kitörni ebből a körforgásból segítség nélkül. A járvány mentális terhét még csak most kezdjük felismerni, így nincs kiépített mentőháló azoknak, akik nehezebben viselik a helyzetet. A járvány maga megnöveli a rizikófaktorok számát, és ezzel beletaszítja az embereket ebbe az ördögi körbe.
A szakértők szerint a legjobb módszer annak kivédésére, hogy a mentális problémák csökkentsék a vakcina hatékonyságát, egy kemény edzés az oltás előtti napon, lehetőleg a szabadban, majd ezután egy hosszú alvás. Ez már segíthet annyit, hogy mind az immunitás mértéke, mind az időbeli hossza megnövekedjen.
Forrás: life.hu
Kép: Biontech