A gluténérzékenység nem divathóbort
A gluténérzékenységre sokan legyintenek, és divathóbortnak, nem létező problémának bélyegzik. Ám ha valaki véletlenül gluténtartalmú ételt eszik, pedig nem szabadna, ott súlyos és látványos rosszullétek is kialakulhatnak, akár gyerekeknél is. Ilyen gyermek a 13 éves Emma is, aki súlyos cöliákiával él, vagyis a szervezete a bizonyos gabonákban megtalálható glutén minimális mennyiségét sem tolerálja. Ha egy étel 1 kg-ja kevesebb, mint 20 mg glutént tartalmaz, az már gluténmentesnek minősül – de a kislány már ilyen kis adagra is súlyos rosszulléttel reagál.
Egy anyuka zseniális ötlete: a gluténjelző kutya
Mit tehet egy gluténérzékeny gyerek aggódó anyukája – azon túl, hogy minden veszélyes ételt száműz otthonról, de még a környékről is? Emma anyukájának, Nórának egészen korszakalkotó ötlete támadt. A NEO Magyar Segítőkutya Egyesület önkénteseként régóta foglalkozik segítőkutyákkal, akik fogyatékossággal élő emberek hű társai, és tulajdonképpen helyettük látnak, hallanak és mozognak. Sőt: Emma testvére autizmussal él, és neki is van segítőkutyája. Így felmerült Nórában, hogy ezek között a különleges képességű négylábúak között talán akad olyan, amely épp az ő kislányán tudna segíteni.
Az ötletet tettek követték: kiderült, hogy Amerikában valóban léteznek gluténjelző kutyák, akik a legkisebb mennyiségben is képesek kiszagolni az ételekben megbújó alattomos összetevőt. Mivel azonban Európában még sosem volt ilyen kutya, Nóra kiválasztott egy menhelyen élő kutyát, GoFree-t, majd a NEO és egy külföldi kiképző segítségével kiképezte ő maga gluténjelzőnek a kislánya mellé.
GoFree figyelmeztet a veszélyre
GoFree Európa első gluténjelző kutyája, aki valóban teljes biztonsággal jelzi a glutén jelenlétét az ételekben. A kiképzés során megtanulta, hogy a mancsával érintse meg a szennyezett ételt tartalmazó üveget, így Emma vendégségben ma már mindig tudja, mit ehet, és mit nem.