„A hosszú hétvége elkezdődött, és egyben az időjárás megváltozása is. De ez egy nagyon lassú folyamat lesz, legalábbis, ami a lehűlést reméli” – jelentette ki közösségi oldalára feltöltött rövid videójában Tóth Tamás, az MTVA meteorológusa augusztus 17-én, szombaton reggel - írja a Mandiner.
Szerinte az alacsony nyomású légörvény és hozzá kapcsolódó, felettünk hullámzó időjárási frontrendszer több napig „vendégünk marad”.
Ez olyan szempontból nagyon jó hír, hogy végre megérkezhet a komolyabb csapadékutánpótlás,
de nem mindenütt az országban.
A szakértő kérdésünkre, milyen idő várható a következő napokban, illetve különösen is augusztus 20-án Budapesten, a tűzijáték ideje alatt, elmondta, hogy „az augusztus eddig eltelt részét meglehetősen stabil és napos idő jellemezte, ami hosszú távra is előjelezhető volt. Azonban a szombattól kezdődően úgynevezett konvektív időjárási helyzet kerül előtérbe. Budapesten is már átment az első nagyobb zivatar”.
„A konvektív időjárási helyzet azt jelenti, hogy a függőleges feláramlások által alakuló záporok, zivatarok hirtelen jelennek meg. Ebben a hónapban eddig hiány volt ezekből, de most van egy rásegítő tényező, egy olyan időjárási front, ami felettünk gyengül el, s ez jó alap ahhoz, hogy akár nagyobb területet érintő zivatarok jöjjenek létre” – magyarázta a HungaroMet munkatársa.
Kitart-e a kánikula az ünnep alatt?
Tóth Tamás ezután arra hívta fel a figyelmet, hogy a fenti jelenség augusztus 20-án is részben meghatározó lesz, így aznap is számíthatunk zivatarokra. „De azt, hogy a tűzijáték idejében lesz-e vihar a fővárosban vagy a környékén, azt jelenleg nem lehet megmondani.
Csak az aznap délutáni modellszámításokból lehet majd kiolvasni.
A mostani helyzetben benne van, de kedden már kisebb lesz a csapadék valószínűsége is, mint vasárnap vagy hétfőn. A felettünk lévő front az államalapítás ünnepekor már kelet felé mozdul el. Fontos, hogy a döntéshozók folyamatosan nyomon kövessék az előrejelzéseket, valamint hogy megkapják a HungaroMet meteorológusaitól a megfelelő tájékoztatást az aktuális időjárási helyzetképet” – húzta alá.
Végül arra a kérdésünkre, hogy a záporok, zivatarok mennyire hoznak enyhülést, Tóth azt felelte, nem egyenlő mértékben hozzák meg a felfrissülést. „Összességében elmondható, – ahogy ez az idén nyáron mindig is jellemző volt – hogy az ország északnyugati fele nagyobb felfrissülést kap ebből az időjárási frontból. Délkelet-Magyarországon ugyanakkor kevésbé lesz ez érezhető.
De ha egy-egy nagyobb zivatar kitör, és jelentős csapadék is hull, ott akár 10 fokot is visszaeshet a hőmérséklet.
Azonban nem történik meg a teljes légtömegcsere, amitől drasztikusan vissza tudna esni a hőmérséklet az ország déli, délkeleti részein” – tette hozzá a közmédia meteorológusa.
Forrás: mandiner.hu
Nyitókép illusztráció. Fotó: MTI/Lakatos Péter