A rendezvény házigazdájaként Bodorkós Ferenc Gencsapáti polgármestere köszöntötte a megjelenteket, külön kihangsúlyozva azt, hogy a szép számú vendégsereg is azt bizonyítja, van helyük a civileknek a magyar társadalomban. Marton Ferenc, a megyei közgyűlés elnöke felidézte, hogy már a polgárosodás során meghatározó szerepük volt a civileknek, ám az utóbbi évtizedekben szervezeti működésük ellehetetlenült. Ma már azonban megvannak a források és a lehetőségek a fejlődésre, csak ki kell őket használni.
Kovács István, a Vas Megyei Civil Információs Centrum címet elnyert Hegypásztor Kör elnöke a Frisss.hu-nak elmondta: a mai kerekasztal beszélgetés kettős céllal hívták életre. Egyrészt, hogy tájékoztassák a megyei szervezetek képviselőit az aktualitásokról, másrészt pedig, hogy tapasztalatot cserélhessenek. "Feladatunk, hogy megyei szinten segítsük a civil szervezetek működését, szakmai támogatását, valamint információ szolgáltatásokat és tanácsadást biztosítsunk számukra. Koncepciónk megújításával azt szeretnénk elérni, hogy sokkal pezsgőbb legyen a közösségi civil élet a megyében, több segítséget kapjanak a szervezetek, legyen egy olyan vasi partnerségi kapcsolat közöttünk, amelynek keretében együttműködünk azokkal a szereplőkkel, akik szintén a civilek segítésén fáradoznak, ideértve egy nemzeti művelődési intézetet, vagy az önkormányzatokat, valamint a térségi, járási leader szervezeteket. Kiemelt célunk a működési feltételek javítása, az infrastrukturális háttér fejlesztése, valamint, hogy megfelelő információt tudjunk nyújtani a pályázati lehetőségekről. Egy hónapon belül megnyitjuk Szombathely belvárosában, a mozival szemben civil irodánkat, és szeretnénk továbbá azt is, ha alközpontok működnének minden járásban, ahol olyan partnerek vannak, akik közvetlenül meg tudják szólítani a helyi civil szervezeteket" - tájékoztatott Kovács István elnök.
Kecskeméti Edit ismertette a résztvevőkkel az országos civil kérdőív eredményeit. Ezeket mintegy 12 ezer civil szervezethez juttatták el, és mindösszesen csak 4 ezren küldték vissza kitöltve az íveket, többségében kulturális és sport egyesületek. A válaszokból kiderült, hogy az érintett szervezetek 60 százalékának irodája sincs, de még csak egy laptopra, vagy nyomtatóra sem futja nekik forráshiány miatt. Számos egyesület nem is tudna létezni önkormányzati támogatás nélkül.
Szó esett a Falusi Civil Alapról, aminek köszönhetően 5 milliárd forintot osztanak szét a pályázó vidéki szervezetek között. A támogatás mértéke járműbeszerzés esetén maximum 4, ingatlanberuházás esetén legfeljebb 6 millió forint, míg programszervezésre maximum 2 millió forint igényelhető. Főképp olyan szervezetek támogathatók, amelyek aktív szerepet töltenek be a települések életében.