A javaslat összhangban van azzal a januárban ismertetett kormányzati menetrenddel, mely a virtuális magánvaluták tiltását szorgalmazza.
AZ ÚJ JOGSZABÁLY KRIMINALIZÁLNÁ A KRIPTOVALUTÁKKAL VALÓ KERESKEDELMET, AZOK BIRTOKLÁSÁT, KIBOCSÁTÁSÁT, BÁNYÁSZATÁT VAGY ÁTRUHÁZÁSÁT.
Ha a javaslat jogerőre emelkedik, úgy India lesz az első olyan nagy gazdaság, mely törvényellenesé tenné a kriptovaluta-tartást. Kína ugyan már betiltotta a bányászatát és kereskedelmét, de a birtoklását nem.
Iparági becslések szerint
INDIÁBAN KÖRÜLBELÜL 1,4 MILLIÁRD DOLLÁRNAK MEGFELELŐ A KRIPTOBEFEKTETÉSEK ÉRTÉKE.
A digitális valutát használók vagy birtoklók száma az elmúlt egy évben harminszorosára nőtt. Nem is csoda, mivel a bitcoin, a világ legnagyobb kriptovalutája nemrég elérte a rekordmagas 60 ezer dolláros árat, így értéke megduplázódott egy év alatt, amihez természetesen hozzájárul, hogy egyre inkább nő az elfogadottsága. Például hamarosan a Tesla is elfogadja fizetőeszközként.
Indiában egy ideje már megy a huzavona a kriptovaluták körül. 2020-ban például a Legfelsőbb Bíróság semmisítette meg a jegybank azon 2018-as végzését, mely megtiltotta a bankoknak az ilyen jellegű valutákkal való kereskedelmet. Az indiai központi bank ebben az évben is hangot adott azon aggodalmának, miszerint a kriptovaluták nagy kockázatot jelentenek a pénzügyi stabilitásra. Ezzel párhuzamosan azonban saját digitális pénznemének bevezetésén fáradozik.
Mindemellett a bitcoin bányászatának áramigénye olyan nagy, hogy érzékelhető növekedést okoz egész India áramfogyasztásában, márpedig az ország még nem kis részben fosszilis tüzelőanyagokkal állítja elő a szükséges elektromos energiát, ezzel jelentősen szennyezve a környezetet és hozzájárulva a globális felmelegedéshez.
Indiai így is tíz éven belül a világ harmadik legnagyobb energia-felhasználójává válik, nem is csoda, hiszen az ország hatalmas gazdasági növekedés elé néz. Az előrejelzések szerint a GDP-növekedés üteme olyan nagymértékű lesz 2040-re, mintha Japán gazdaságát még egyszer hozzáadnánk a világ teljes gazdaságához.
Forrás: origo.hu
Kép: CSUDAI SÁNDOR - ORIGO