Franciaországban is tombol az izraeli háború

• 2023. október 17., kedd •
A konfliktus kirobbanása óta mintegy kétszáz muszlim támadás érte a francia zsidó közösséget. Az izraeli háború ismét fellobbantotta a két kisebbség közti ellentéteket, a kormány pedig kénytelen volt kihirdetni a legmagasabb terrorkészültséget.
Franciaországban is tombol az izraeli háború

Az Európa legnagyobb zsidó és muszlim közösségének otthont adó Franciaországban az izraeli háború nagyobb feszültséget okoz, mint bárhol máshol a kontinensen, s bár a konfliktus több ezer kilométerre van, a kormánynak itt is fel kell készülnie a terrortámadásokra és a zavargásokra – írta a Bloomberg.

A háború az iskoláktól a fociig mindenhol konfliktusokat okozott

- olvasható a Világgazdaságon.

Múlt hétvége óta több Izrael- és palesztinpárti tüntetésen is tömegverekedések alakultak ki. Pénteken az észak-franciaországi Arras városában egy muszlim támadó halálra késelt egy tanárnőt. Szombaton a Louvre múzeumot és a  versailles-i kastélyt, a főváros két legfontosabb turisztikai célpontját is evakuálni kellett egy bombafenyegetés miatt, az intézmények azóta sem nyíltak újra.

Az országban forronganak az indulatok, a kormány a legmagasabb szintű terrorkészültséget rendelte el, és mintegy hétezer katonát vezényeltek ki az utcára, hogy kiegészítsék a fokozott rendőri jelenlétet.

Hiába vagyunk több ezer kilométerre a háborútól, hazánkban rendkívül negatív légkör alakult ki, és attól tartok, hogy a közel-keleti erőszakhullám tovább fokozza az ellenségeskedést a kisebbségeink között

– nyilatkozta Gerald Darmanin belügyminiszter egy televíziós interjúban. Bár Franciaország a világ egyik legszekulárisabb állama, az utóbbi években a vallási alapú erőszak egyre gyakoribb, amiért sokan az Afrikából és a Közel-Keletről érkező migránshullámot okolják.

A külügyminisztérium adatai szerint Franciaország vesztette el a legtöbb állampolgárt Európában a Hamász Izrael elleni támadásaiban – a krízis miatt Emmanuel Macron elnök országos beszédet mondott a tévében, és megpróbálta nyugalomra inteni a lakosságot. Ez azonban korántsem volt elég arra, hogy elfojtsa a forradalmi hangulatot.

A francia zsidóknak jó okuk van az aggodalomra

Darmanin szerint a Hamász október 7-i akciója óta 189 antiszemita bűncselekmény történt Franciaországban – köztük iskolák és zsinagógák közelében is –, a fenyegető graffitiktől kezdve a késes támadásokig.

A franciaországi zsidók száma közel 600 ezer, ezzel szemben 

a muszlim kisebbség, amely elsősorban az ország korábbi észak-afrikai gyarmatairól származik, több mint ötmillió főt számlál. 

A két csoport között pedig történelmi a feszültség, és az erőszakos támadások sem ritkák, 1982-ben például egy muszlim terrorista hat embert ölt meg egy robbantással a zsidó negyed szívében.

Franciaországban az antiszemitizmus történelmileg a szélsőjobboldalról származott, már a második világháború előtt is komoly probléma volt. Az elmúlt néhány évben azonban minden zsidó, aki egy ilyen támadásban vesztette az életét, egy radikális iszlamista áldozata volt

– mondta Gerard Unger, a CRIF zsidó jogvédelmi szervezet helyettes vezetője.

A konfliktus a helyi politikát is felbolygathatja

Az iszlamista és migráns terrorizmustól félő zsidók emiatt egy meglepő szövetségesre találtak, mégpedig a szélsőjobboldali Marine Le Pen pártjában, aki az elmúlt években egyre keményebben lépett fel az antiszemitizmus ellen, és a háború kirobbanása után is nyíltan Izrael pártját fogta.

A francia zsidók szerint az elmúlt évtizedekben a kormányok a kisujjukat sem mozdították az egyre növekvő muszlim erőszak ellen, amelynek szerintük ők az első számú célpontjai.

Miközben Le Pen kiállt a zsidók mellett, a szélsőbaloldali – és tradicionálisan a kisebbségeket támogató Jean-Luc Melenchon nem volt hajlandó terrorszervezetnek nevezni a Hamászt, tovább táplálva pártja Izrael-ellenes megítélését.

Ez a vonakodás elmélyítette a repedéseket abban a baloldali szövetségben, amelyet a NUPES pártjával kötöttek közvetlenül a 2022-es parlamenti választások előtt. Akkor a koalíció segített abban, hogy Macron ne tudjon teljes többséget szerezni, de a baloldal csak akkor tarthatja meg a nemzetgyűlésben birtokolt jelentős hatalmát, ha egységes marad.

Forrás: vg.hu
Fotó: Claire Serie / AFP

közösség

további frisss

lap tetejére