A Múzeumok Éjszakája kezdetek óta jól ki van itt találva, és ezt a számok is igazolják. Olyannyira sikeres volt a tavalyi program Szombathelyen, hogy a látogatószámot tekintve az országos top20-ban volt, és hasonló érdeklődést várnak a szervezők idén is. (Részletes program a Savaria Múzeum Facebook-oldalán létrehozott eseményben.) Erről beszélt a beharangozó sajtótájékoztatón Horváth Soma alpolgármester hétfőn, aki kiemelte az esemény szenzációját: a szombathelyi Berger és Németh család örökségét bemutató, 16 órakor kezdődő kiállításmegnyitót. A Savaria Múzueum Kőtárának előterében ugyanis berendeztek egy polgári szalont az ötvösdinasztia egykori bútoraiból, műtárgyaiból, ezt láthatja ezentúl a közönség az intézmény új állandó tárlataként. A 16.30-kor és 18 órakor induló vezetés során a család történetéről, míg a 17 órakor és 18.30-kor tartandón inkább a szalon berendezéséről lehet majd többet megtudni. Nagy várakozás előzi meg a kétszer elmaradt, most végre megvalósuló fényfestést, amely az Iseum homlokzatát világítja majd be 22 órakor.
Egy éjszakára felpezsdül Szombathely kulturális élete, és bárki a kulisszák mögé tekinthet - fogalmazott Csapláros Andrea, a Savaria Múzeum igazgatója, és utalt arra az összefogásra, amely rendkívül gazdaggá teszi a programot. És működik: olyanokat is megszólít, megfognak a bekapcsolódó intézmények, akik egyébként nemigen járnak múzeumba.
Mindannyian valami különlegességgel készülnek: a Smidt Múzeumban a festményrestaurálással lehet megismerkedni, és Petőfi kedvenc ételeiről lehet többet megtudni. A Képtárban a '70-es évek világa áll a középpontban, tárlatvezetésekkel és egy izgalmas fotóeljárást bemutató workshoppal várják az érdeklődőket. Az Irokéz Galéria Tót Endre titokban készült festményeit mutatja be. A Schrammel-gyűjtemény azt tervezi, hogy a kerámiát közelebb hozza a látogatókhoz, és bemutat egy érdekes és látványos redukciós égetést egy őrségi fazekasmester közreműködésével. Az Iseumban a víz lesz a fő téma: a rómaiak által ránk hagyott vízvezetékről, a víz kultúrában betöltött szerepéről nemcsak hallani lehet, de a leleteket meg is lehet nézni a föld alatt. A múzeum mellett partnerintézmények is megnyitják kapuikat, és titkokat osztanak meg a közönséggel. A Vas Vármegyei Levéltárban a ritka iratok raktára mellett régi börtöncellát lehet megnézni, de még szabadulószoba is lesz, a témába vágó feladatokkal. A MÁV-igazgatóság a föld alatti magtárat, a menetirányító központot és a légópincét mutatja meg az érdeklődőknek más vasúti ritkaságok mellett. A Söptei úti Büntetés-végrehajtási Intézet rabszállító járművel viszi majd a vállalkozókedvűeket egy börtöntúrára, amelyre előre regisztrálni kell: itt fény derül rá, milyen egy modern zárka, milyen kényszerítőeszközök vannak használatban, és milyen tiltott tárgyak kerülnek elő a fogvatartottaktól.
A Múzeumfalu már ezen a hétvégén, június 17-én, szombaton különleges programmal készül: 18 órától Szerelmes tüzek – Lakodalom a Vasi Skanzenben címmel egy éjszakába nyúló Szent Iván-éji ünneplésre várják a szombathelyieket: kerekasztal-beszélgetés lesz az őshonos gyümölcsfákról Ambrus Lajos író, Szarvas József színész és dr. Balogh Lajos botanikus részvételével; néptáncosok lakodalmi szokásokat mutatnak be; 21 órakor lesz tűzugrás és sok-sok kézműves foglalkozás.