Tavaly ősszel jelentették be, hogy közel 25 millió forintból egyedülálló akcióba kezdenek, amellyel a Vas megyei helyismereti és helytörténeti témájú kiadványokat teszik interneten is elérhetővé. Most dr. Baráthné Molnár Mónika igazgatót kérdeztük meg arról, hogy hol tartanak a folyamatban. – Szombathelyen a most még csak mikrofilmen elérhető, népszerűbb folyóiratokat digitalizáljuk, a Vasmegyei Lapokat, a Vasvármegyét, de olyan köteteket is bevettünk a programba, mint Bodányi Ödön Szombathely város fejlődése 1895-1910 című kiadványa. Emellett más vasi városok, Celldömölk, Csepreg, Körmend, Répcelak, Vasvár és Szentgotthárd helytörténeti anyagai is digitalizálva lesznek – mondta érdeklődésünkre az igazgatónő. A pályázat keretében, együttműködve az Országos Széchenyi Könyvtárral, összesen tízezer digitalizált oldat kell elkészíteniük a szombathelyi és vasi könyvtárosoknak. A munka már zajlik, beszereztek három digitalizáló eszközt: egy A3-as könyvszkennert, egy mikrofilmszkennert és egy A2-es dokumentumok szkennelésére alkalmas gépet, amelyekkel a megyeszékhelyen húsz munkatárs dolgozik. És nem elég az anyagokat szkennelni, mire azok az olvasók elé kerülnek, nagyon komoly utómunkálatokra van szükség. – Egyelőre a honlapon tesszük közzé a nyílt hozzáférésű anyagokat, de lesz, amit csak kutatók használhatnak. Hogy melyik anyagnak mi lesz a sorsa, az a szerzői jogok tisztázottságától függ – jegyezte meg.
Mindezzel nemcsak egy jelentős digitalizált tartalom jön létre, hanem több kiegészítő elem is. Készül egy tanórán kívüli tudásátadást népszerűsítő oktatási csomag, a pedagógusoknak módszertani ajánlócsomagot állítanak össze, sőt webarchiválást is vállalt az intézmény.
A digitálisan megtekinthető tartalom jelentősége a kor követelménye, de a napokban még inkább felértékelődött a jelentősége. Dr. Baráthné Molnár Mónika azt tapasztalja, hogy a koronavírus-járványtól valól félelem a könyvtártól is távol tartja az embereket. A szokásosnál kevesebben jönnek, holott az információra továbbra is sokaknak szüksége van. Ők most online formában keresik a forrásanyagokat. Az akció egyébként május végén zárul le, addig kell elkészülniük a könyvtárosoknak a tízezer oldal digitalizálásával.