Ha négy szóban akarnánk összefoglalni, annyit mondhatnánk: kutya nehéz év volt.
2020 elején még magabiztosak voltunk, fejlődtünk, majd bejött a koronavírus-válság, és csak mostanra kezd magára találni a gazdaság. Jó hír, hogy elérhető távolságra került a vakcina, hónapokon belül, aki akar, védetté válhat a kórokozótól. Egyszóval, bár kutya nehéz év volt, van okunk az optimizmusra.
Ha a száz évvel ezelőtti dolgokhoz hasonlítjuk a jelent, már túl lennénk az első világháborút lezáró tragikus trianoni békediktátumon, amelynek eredményei azóta is fájó sebet hagytak a magyarságon. A diktátummal leszakították az ország területének kétharmadát és népességünk 63 százalékát. A közélet kikerült az utcára, az őszirózsás forradalom után a vörösterror tartotta rettegésben az embereket, Lenin fiúk csapatai akasztottak, hazánkban is feltűnt a terror, mint a kommunista diktatúrák természetes velejárója. Majd bevonultak az idegen csapatok, kegyetlenkedéseket, kivégzéseket és rablásokat hozva magukkal. A politikában sem volt egyszerűbb a helyzet, ha akkor élnénk, egy év alatt már a negyedik kormányt kellene ünnepelnünk, elég csak a tragikus sorsú Simonyi-Semadam kormány pár hónapjára gondolnunk.
Ennek a száz évvel ezelőtti évnek az elején még Szombathely országgyűlési képviselője, Beniczky Ödön volt a belügyminiszter, a végén viszont már „felső parancsra” nem akarták beengedni a saját választókerületébe.
- ban ezek után, ha ennyi még nem lett volna elég, a szuperinfláció is betört. Miközben az első világháború előtt egy százkoronás papírpénz száz aranykoronát ért, addig 1920-ban jóval kevesebbet, alig 2 aranyat adtak érte.
Ám míg a politikában mozgalmas volt száz esztendővel ezelőtt az év, az egészségügyben tragikus, ha nem is 1920-ban, hanem egy-két évvel korábban, 18-ban és 19-ben. A világon, így hazánkon is végigsöpört a spanyolnátha, amely a föld népességének 3-5%-át elpusztította. Hazánkban is több tízezer áldozatot szedett a járvány. A pandémia válogatás nélkül gyilkolt, és nem volt olyan fejlett az egészségügy, mint ma.
Sokak haltak meg akkoriban, például Karinthy szeretett felesége, akit Bogának becézett, a pannonhalmi főapát, vagy Tisza István gróf, a meggyilkolt miniszterelnök fia, ifjabb Tisza István huszár főhadnagy. Ugyanúgy, mint most, be kellett zárni az iskolákat, a színházakat, a mozikat, a közösségi életet.
Egyszóval, ha még egyszer meggondoljuk, nem is volt olyan kutya nehéz év 2020.
A XX. század csapásai után, az 1990 óta eltelt 30 évben, a hosszú útkeresés, a válságok után 2010-ben új kurzusra állt az ország. Elmondhatjuk, hogy az elemzők által „hosszú huszadik századként” emlegetett időszak után talán először, szuverén, erős nemzetként ért minket a pandémia okozta válság. Nehéz idők állnak még előttünk, de talán reménykedésre ad okot, hogy van engedélyezett vakcina, s jó hír, hogy belátható időn belül megkezdődik az oltás.
A koronavírus időlegesen lelassította a fejlődést, de már nem az a helyzet, mint 2010 előtt annyiszor volt. Mint a’73-as olajválság, ami „nem gyűrűzött be”, és megszorítások jöttek. A ’86-os válság, ami után megszorítások jöttek. ’94-ben, ’97-ben, majd 2007-ben, 2009-ben szintén megszorítások jöttek.
Az ország a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hiteléből élt, nem volt munka, a családok mélyen eladósodva éltek. Talán még ismerős szó a devizahitel, és az, hogy egyszer csak háromszor annyit kellett visszafizetni. Akkoriban normálisnak tűnt, hogy egy cég 450%-os hiteldíjmutatóval dolgozik. A „merjünk kicsik lenni”, az egymást érő csődök és megszorítások után új irányt választott Magyarország. Ki kellett próbálni valami mást, valami újat.
Mára komoly eredményeket értünk el közösen. Az IMF hitelét az ország visszafizette, közel 850 ezer új munkahely jött létre, a közös pénzügyeink pedig rendben vannak. Hazánk komoly fejlesztésekbe kezdett, a rendvédelmi szervek, a honvédség tisztességes állapotba került. Egyszóval közös erőfeszítéssel rendbe tettük, amit kellett, és európai mértékkel mérve komoly támogatást élveznek a családok, a dolgozók pedig lehetőséget kaptak a tisztességes keresetre. A 2020-as év elején a gazdasági jelentések alapján állítható volt, hogy 2019-ben a magyar gazdaság az elsők között fejlődött az egész kontinensen. Persze a világ nem olyan, hogy minden egyenesen felfelé tör. Néha bizony vannak megtorpanások. Jó hír viszont, hogy immár a magyar népnek nem a saját kormánya által okozott probléma miatt kell valamilyen megszorítást elszenvednie.
Sajnos a járvány miatt megtorpanás következett be 2020 márciusában, amikor be kellett vezetni a lezárásokat. A pandémia első hullámát jól átvészeltük. Sajnos a második hullám sem került el bennünket, ezért - párhuzamban az összes európai állammal - ismét szükségesek lettek a korlátozások.
Azonban mára látjuk a dolog kifutását. A járvány emberi számítás szerint - a vakcinának köszönhetően - vissza fog szorulni. Ez ugyan örvendetes, de ezzel nem elégedhetünk meg. A jövőbeli fejlődés a ma és a tegnap tettein alapul. Így feltehetjük a kérdést: mit tettünk a térségért mi?
Egy országgyűlési képviselő munkája a törvényalkotás mellett a lobbizás, a saját választókerülete és települései ügyeinek az intézése, segítése. Jelentem, ez ügyben 2010 óta eredményeket mutathatunk fel. Nem kis büszkeség, hogy Vas megye munkanélküliségi rátája olyan alacsonyra jutott év elejére, hogy - nyilván kivételekkel - tulajdonképpen csak az nem dolgozott, aki nem akart. Győr-Moson-Sopron és Budapest mellett ma Vas megye az ország legfejlettebb megyéje. Szombathely gazdasági teljesítménye megduplázódott 2010 és 2019 között, csakúgy, mint a fizetések. Az elmúlt tíz évben jelentős mennyiségű beruházás érkezett a szombathelyi térségbe, azonban azt a problémát is meg kellett oldani, hogy a város és környéke jobban bekapcsolódjon a közlekedés vérkeringésébe. Ennek a közös erőfeszítésnek lett az eredménye az M86-os út, amelyet reményeink szerint további útfejlesztések is követnek.
A város területén is komoly beruházások valósultak meg. A közösségi sport, amely az egészségmegőrzés része, kiemelt figyelmet kapott, így például megépült a gyönyörű Haladás Sportkomplexum, megújult a Sportliget.
Ám az egészség megóvása mellett fontos a gyógyítás is - különösen most, járvány idején -, számtalan beruházás valósult meg a Markusovszky Kórházban. Megújult a kórháznak számos épülete, milliárdos értékű fejlesztések valósultak meg, amelyeket terveink szerint a jövőben is folytatni óhajtunk. Ezek között különösen fontos volt például a sebészeti osztály félmilliárdos felújítása, vagy a szülészet-nőgyógyászati osztály fejlesztése. Ahogy eddig, úgy a továbbiakban is tervezzük, hogy a kormány segítségével további beruházások jönnek a körzet legfontosabb egészségügyi intézményébe.
Ami pedig a gazdaságot illeti: a szombathelyi ipar és szolgáltatási ágazat mindig is erőteljes volt, ám sikerült kitartó munkával tovább fejleszteni, illetve további befektetőket ide csábítani. Ennek legutóbbi jó példája a Schaeffler Hungária új üzeme - talán nem árulok el azzal titkot, hogy igen jelentős, 5 milliárdos kormányzati támogatással 24 milliárdos befektetést jelent -, amely a legmodernebb járműtechnológiai tudást és munkalehetőséget hozza a város és környéke számára, nem beszélve a 2 milliárdos iparűzésiadó-bevételről.
A szombathelyi gépészmérnökképzés feltételeit is biztosítjuk, ez a jövőbeli ipari fejlesztés záloga.
A TDK szombathelyi leányvállalatának beruházását a kormány a Nagyvállalati Versenyképesség-Növelő Támogatási Program keretében közel 1,8 milliárd forinttal segítette.
A Haladás Sportkomplexum tulajdonjogának átvételével a város 300 millió forintos kiadástól szabadul meg. A folyamatban levő nagyberuházásoknak köszönhetően a jövőben a koronavírus-járvány miatt lecsökkent iparűzésiadó-bevételek tovább emelkednek majd, és ez minden tekintetben hozzájárul Szombathely sikeréhez.
Mindezt figyelembe véve, bár nem volt kutya nehéz év 2020, de könnyű sem. Úgy hiszem, a következő, a jó alapokra építve, könnyebb lesz. Persze ennek az is feltétele, hogy mindannyian együtt jó döntéseket hozzunk.
Mi azon dolgozunk, hogy ennek feltételeit megteremtsük, s azon, hogy közösen meg is tudjuk őket valósítani.
Hende Csaba
országgyűlési képviselő, Vas megye 1. számú választókerülete