Már július elején elkezdődött a Perseidák meteorraj aktivitása, azonban augusztus 12-én a kora esti órákban láthatjuk a legaktívabban a záporozó hullócsillagokat. Más előrejelzések szerint viszont kedden hajnali 3 óra körül lesz a leglátványosabb a jelenség.
Az éjszakai megfigyelésben idén segíteni fog az is, hogy közel esik ez az időpont az újholdéhoz, ezért a Hold nem fogja elnyomni a csillagok fényét.
- Nemcsak a mai este érdemes az eget kémlelni, hanem az ezt megelőző estén is lehetett látni meteorokat ebből a rajból és a következő napokban is lehet még – mondta el a frisss.hu-nak dr. Kovács József a Szombathelyi ELTE Gothard Asztrofizikai Obszervatórium tudományos főmunkatársa. Az úgynevezett Perseida meteorrajnak a becsült maximum időpontja, az üstökösből kiszakadt kisebb-nagyobb porszemcséknek a raja, amivel a Föld minden évben találkozik, mégpedig augusztus 11-ei dátum környékén találkozik a legsűrűbb részével. Ahogy nagy sebességgel behatolnak a Föld légkörébe ezek felizzanak és csíkot húznak maguk után, ezt nevezi a köznyelv hullócsillagoknak.
- Gyakorlatilag bármikor a nap nyugta után érdemes az eget kémlelni, célszerű egy olyan helyet keresni ahol a mesterséges fények a legkevésbé zavarnak és egy kényelmes pozitúrát célszerű felvenni, aki teheti lefekhet a fűbe, földre vagy kényelmes kerti székről tanulmányozhatja az égboltot – tette hozzá dr. Kovács József . Gyakorlatilag az égbolt bármely pontján feltűnhetnek ezek a meteornyomok, de leginkább déli és északi irányba célszerű figyelni. Hogy könnyen megtaláljuk a kiinduló pontot, ahhoz észak-keleti irányba kell néznünk és megkönnyíti a dolgunkat hogy a közelében van a Cassiopeia csillagkép aminek a „W” alakját gyakorlatilag majdnem mindenki ismeri és ennek a közelében van a keresett pont. De bárhol az égbolton feltűnhetnek. Aki nem tudja ezt megtekinteni, annak van a Magyar Csillagászati Egyesületnek egy olyan oldala ahol a meteorok megfigyelését gyűjti össze, mégpedig videokamerák által, ez a videometeor.hu oldal. Előfordulhat olyan is hogy 1-2 óráig nem látunk semmit utána pedig perceken belül többet.
A Perseidák meteorraj a 109P/Swift-Tuttle nevű üstökösről levált por- és törmelékfelhő és már igen régóta számon tartják, már Krisztus korában is ismert volt Kínában.