A déli országok (mint Franciaország, Spanyolország, Görögország vagy Olaszország) konyhája hazánkban is népszerű, de érdemes még jobban előtérbe helyezni ezeket az ételeket! Hogy miért? Cikkünkben megvizsgáljuk, tartson velünk!
Mi a mediterrán diéta?
A Magyarországon is közkedvelt mediterrán diéta az említett déli országok ízvilágát és étkezési szokásait foglalja magába. Ennek az a lényege, hogy nem emel ki sem tápanyagokat, sem pedig élelmiszereket. Az alapanyagok tekintetében a növények dominálnak, de a húst sem zárja ki. Inkább a változatos, egészséges, rostdús, alacsony glikémiás indexű étkek kerülnek előtérbe.
Szeretné megkóstolni ezeket az egészséges, ízletes és tápláló ételeket az otthonában vagy a munkahelyén is? Akkor a Jófalat ebédházhozszállító cég jóvoltából ez könnyen megoldható. A mediterrán diéta mellett többek között hétköznapi, mentes vagy nyugdíjas, reform vagy akár vega menük kínálatából is választhat.
Élelmiszerek és alapanyagok a mediterrán diétában
Magas százalékban megtalálhatók a zöldségek és a gyümölcsök, emellett hangsúlyos a bab- és borsófélék, valamint az diók és magvak fogyasztása is a mediterrán diétában. A lényeg nem a kalóriaszámláló táblázatok használatán van, inkább a változatos, főként növényi alapú ételek mértékkel való fogyasztása ajánlott.
A gabonák közül a magasabb rosttartalmú, hántolatlan formában előforduló termékek kerülnek előtérbe. Ezek B-vitaminban is gazdagok, így különösen fontosak a szervezetünknek. A táplálkozás építőkövei közé tartoznak a zsiradékok; mediterrán területen az extra szűz olívaolaj a legszámottevőbb. Számos jótékony hatása ismert: rendkívül szívbarát, hozzájárul egészséges koleszterinszint megtartásához és gyulladáscsökkentő hatású.
Fehérjeforrásként a halak és a tenger gyümölcsei, a hüvelyesek és a teljes kiőrlésű gabonafélék szolgálnak. A tengeri halak húsa magas omega-3 zsírsavakban is. Az esszenciális aminosavak mérséklik a vér koleszterinszintjét, ezáltal csökkenhet az érelmeszesedés és szívinfarktus kialakulásának veszélye is.
Mi az, ami nem illik bele a mediterrán táplálkozásba?
Ajánlott kerülni a cukrozott és finomított élelmiszereket, a gyorsételeket, hiszen ezek túlzott fogyasztása túlsúlyhoz és elhízáshoz vezethet. Az alkoholtartalmú italok, a feldolgozott húskészítmények és a vöröshúsok fogyasztásától is óvakodjunk.
Az elfogyasztott étel minősége mellett a megfelelő étkezési szokások kialakítása is fontos. Ezek olyan apró rituálék, amelyek könnyűszerrel beilleszthetők a hétköznapokba is.
- Ne siessünk, rágjuk meg alaposan az ételt, figyeljünk az ízekre, textúrákra, élvezettel fogyasszuk el azt!
- Kevés sót használjunk, kísérletezzünk inkább a zöldfűszerekkel, ezek kiemelik az ízeket, emellett egészségesek is!
- Ha megtehetjük, iktassunk be egy kicsi pihenőt az étkezések után!
A mediterrán táplálkozás egy élő példa arra, hogy a diéta nem egyenlő a koplalással. Érdemes kipróbálni, mert ízletes és egészséges ételekkel tarthatjuk meg a vitalitásunkat, formánkat úgy, hogy közben nem éhezünk.