Hankó Balázs közölte, hogy a jövő évben 10 milliárd forint áll rendelkezésre arra, hogy a modellt váltott egyetemek diákjai, az oktatók és a kutatók a világ vezető egyetemein szerezzenek olyan tapasztalatokat, amit majd hasznosítani tudnak a magyar gazdaság és társadalom fejlesztésére - írja az Index.
A program pályázati felhívása a tárcával stratégiai partnerként együttműködő Tempus Közalapítvány honlapján jelent meg – tette hozzá.
Az államtitkár szerint a sikeres magyar felsőoktatás egyik feltétele, hogy a hallgatók nemzetközi csereprogramokon vehessenek részt. Mint hangsúlyozta, jelenleg 10 ezer diák, tanár és kutató vesz részt ilyen programokban, ám a Pannónia Programtól azt várják, hogy számuk 2030-ra érje el az évi 20 ezret.
Közölte: úgy számolnak, hogy
A PROGRAM JÖVŐRE 8 EZER DIÁKNAK, OKTATÓNAK ÉS KUTATÓNAK TESZI LEHETŐVÉ, HOGY A VILÁG BÁRMELYIK FELSŐOKTATÁSI INTÉZMÉNYÉBEN NEMZETKÖZI TAPASZTALATOKAT SZEREZZEN.
Mint hangsúlyozta, az így szerzett krediteket minden esetben el fogják fogadni a hazai intézmények, illetve a tapasztalatszerzést havi 350-500 ezer forintos ösztöndíjjal is támogatják.
Czibere Károly, a Tempus Közalapítvány kuratóriumának elnöke a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a tenderre január 15-től pályázhatnak a felsőoktatási intézmények, a pályázatok beadási határideje pedig január 29. Terveik szerint a kuratórium február végéig meghozza a döntést a pályázatokról, és április végéig a szerződéseket is megkötik.
Huszonegy egyetemet tilthatnak ki az Erasmusból
űMint arról az Index is írt, az Európai Bizottság döntése értelmében az alapítványi irányítású egyetemeket kizárhatják az Erasmusból. A tiltás összesen 21 magyarországi egyetemet érint, ennyi működik ugyanis alapítványi formában. Az érintett intézmények között van
- a Budapesti Gazdasági Egyetem,
- a Debreceni Egyetem,
- a Budapesti Corvinus Egyetem,
- a Magyar Táncművészeti Egyetem,
- az Állatorvostudományi Egyetem,
- a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem,
- a Semmelweis Egyetem,
- a Pannon Egyetem,
- a Soproni Egyetem,
- a Szegedi Tudományegyetem,
- a Színház- és Filmművészeti Egyetem,
- a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem,
- a Miskolci Egyetem,
- a Dunaújvárosi Egyetem,
- a Debreceni Egyetem,
- a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem,
- a Neumann János Egyetem,
- a Nyíregyházi Egyetem,
- az Óbudai Egyetem,
- a Széchenyi István Egyetem,
- a Tokaj-Hegyalja Egyetem,
- a Pécsi Tudományegyetem.
Hankó Balázs az Indexnek is nyilatkozott az ügyben. Többek között elmondta, hogy bíznak abban, hogy sikeresen megegyeznek az Európai Bizottsággal az Erasmus kapcsán. Elmondása szerint a Pannónia Program nem az Erasmus eltörlésére indított B terv.
Mint mondta, egyébként is gondolkodtak egy még inkább nemzetközi program elindításában, hiszen eddig is voltak Erasmuson kívüli lehetőségek, most ezeket szeretnék bővíteni.
Hozzátette, a Pannónia Program Európán kívülre is kiterjedne, a magyar diákok a világ top-top-top egyetemeire juthatnak el a jövőben, akár rövidebb időre, akár egy teljes szemeszterre. Erre az Erasmustól függetlenül lehetőséget biztosítanak.
Forrás: index.hu