Gőzerővel dolgoznak a gyógyszergyártók az ideális fogyókúrás tablettán

vg.hu • 2023. június 26., hétfő •
A Novo Nordisk és az Eli Lilly is biztató kísérleti eredményekről számolt be a hét végén: a cukorbetegek számára fejlesztett készítményeik az egészséges emberek krónikus súlyproblémáit is kezelni tudják, 15 százalékos átlagos fogyással kecsegtetve. Mindez persze nincs ingyen.
Gőzerővel dolgoznak a gyógyszergyártók az ideális fogyókúrás tablettán

Nemcsak injekció, hanem tabletta formájában is hozzáférhetővé válhat hamarosan a dán Novo Nordisk gyógyszergyártó fogyasztás elleni csodaszere - írja cikkében a vg.hu. A szemaglutid hatóanyag nagy dózisban, szájon át szedhető változatával éppúgy sikerült elérni a 15 százalékos súlyvesztést a kísérletben részt vevő elhízott tesztalanyoknál, mint korábban az injekció alkalmazásával – ezt a készítmény kései (harmadik) fázisú vizsgálata során állapították meg. 

Összesen 667 elhízott és túlsúlyos felnőtt szedett rendszeresen megemelt, 50 milligramm hatóanyagot tartalmazó tablettát,

körükben a 68 hetes terápia eredményeként 15,1 százalékos átlagos súlyvesztést mértek,

miközben a hatástalan (placebo) tablettákat szedő csoportban csak 2,4 százalékos volt a karcsúsodás átlagos mértéke. 

Persze az aktív életmód és a diéta is előírás volt a kísérletben részt vevők számára. A Novo Nordisknek van már egy szájon át szedhető, szemaglutidot tartalmazó gyógyszere, amelyet a 2-es típusú cukorbetegség kezelésére Rybelsus márkanév alatt forgalmaz, de ennek a hatóanyaga nem haladja meg a 14 milligrammot. 

Az amerikai gyógyszerhatóság által jóváhagyott adagolás szerint a napi egy tablettát reggel, éhgyomorra kell bevenni legfeljebb másfél deci tiszta vízzel, utána fél óráig sem enni, sem inni nem szabad, különben a szemaglutid nem tudja kellőképp kifejteni áldásos hatását. 

A felszívódás és a hatás annál optimálisabb, minél türelmesebb a delikvens. 

A napi 50 milligrammos dózist kapó, 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő betegek vércukorszintjét akár 2 százalékponttal is csökkenteni tudták a teszt idején. Azért ez a készítmény sem dolgozik mellékhatások nélkül, kúraszerű szedésekor gyomor-bél rendszeri panaszok, enyhe vagy közepes fokú hányinger, hányás, székrekedés és hasmenés egyaránt fellépett a kísérleti alanyok egyikénél-másikánál. Nyolc közül egy beteg bőrirritációt is tapasztalt, ez azonban pár héten belül elmúlt.

Bármennyit el tudnának adni, ha lenne

Mico Guevarra, a Novo Nordisk orvosi igazgatója a pozitív fejleményekre hivatkozva elmondta, hogy cége még az idén kérelmezi a magas dózisú tabletta amerikai és európai hatósági engedélyezését, ám arra nem adott választ, hogy siker esetén mikor tudják a forgalmazást megkezdeni. 

Azt már korábban, az injekció engedélyezésekor eldöntötték, hogy

a jól fizető amerikai piacot támadják le fogyasztó gyógyszerükkel, amelyből egyelőre nem tudnak annyit gyártani, amennyi el ne fogyna.

A szemaglutid hatóanyagú, Wegovy és Ozempic márkanév alatt forgalmazott, heti egyszeri alkalmazásra javallott injekció az elhízás mellett a cukorbetegség kezelésében is jótékony hatást fejt ki. 

A Novo Nordisk gyógyszere a vércukorszintet szabályozza, lassítja a gyomor kiürülését és az anyagcserét, valamint az étvágyat csökkentő hormonok aktiválásával kitolja az étkezések között szükséges időt. 

Filip Knopf, a Koppenhágai Egyetem Gentofte Kórházának endokrinológus-professzora – aki a kutatás eredményeit publikálta a mértékadó Lancet orvosi szaklapban – azt tapasztalta, hogy a betegek 20-25 százaléka inkább beszed napi egy tablettát, mint hogy hetente egyszer megszúrja magát.

Mekkora lehet a fogyasztótabletták piaca?

Az elhízás elleni készítmények piaca az évtized végére szakértői becslések szerint eléri az évi százmilliárd dollárt, a Novo Nordisk ebből szeretne egy minél húsosabb szeletet kihasítani magának. 

A lehető legnagyobb mértékben növeljük a termelést

– ígérte Mico Guevarra az Amerikai Diabétesszövetség (ADA) hét végi, éves találkozóján adott interjújában. Igyekezniük is kell, hogy helyzeti előnyüket pénzre válthassák, mivel időközben kiderült, hogy versenytársaik sem tétlenkednek. Közülük többen az ideális fogyitabletta kifejlesztésén dolgoznak, amelynél nincsenek étrendi-étkezési megkötések.

A „csak bekapom, és olvadnak rólam a kilók” mottó jól hangzik ugyan, de ilyet még nem találtak fel. 

Közelebb jár ehhez az Eli Lilly, amely a kongresszuson számolt be a középső (második) fázisú vizsgálatainak eredményeiről, melyek felettébb biztatók: a kísérleti orforglipron-hatóanyagú tablettájuk maximális dózisát kapó páciensek 36 hét után testsúlyuk 9,4–14,7 százalékát veszítették el, mi több, a fogyás ennél a pontnál nem is akart megállni. 

Mellékhatások nélküli tablettán dolgozik az Eli Lilly

A 26. hét végén már megmutatkozott a statisztikai eltérés a különböző dózisú tablettákat szedők teljesítménye között: napi 12 milligrammos adaggal 8,6 százalék, napi 45 milligrammossal pedig 12,6 százalékos volt a fogyás, míg a placebósok 2 százalékot tudtak csak lefaragni a testsúlyukból. 

Az amerikai gyógyszergyártó párhuzamosan lefuttatott egy vizsgálatot a már forgalomban lévő, Mounjaro nevű, tirzepatid hatóanyagú, heti egyszeri adagolású injekciójával, amelyet eredetileg a 2-es típusú cukorbetegek kezelésére használnak. Kiderítették, hogy a 938 fős minta a 72 hetes kúra után átlagosan 15 százalékkal vagy 14,8 kilogrammal nyomott kevesebbet a mérlegen. Tavaly az egészséges, de 

elhízott embereken végzett Mounjaro-kúra átlagosan 22,5 százalékos, 24 kilogrammos fogyást eredményezett.

A két cég termékei nehezen vethetők össze, hiszen különbözőképpen mérik a súlyvesztést, és az idősíkok sem fedik egymást, ahogy nyilván a minták összetétele sem egyezik.

Az Eli Lilly arra vár, hogy a Mounjaro hivatalos alkalmazási körét az amerikai gyógyszerhatóság terjessze ki az elhízásra is, erre reményeik szerint az év vége felé sor is kerülhet. Fogyasztótablettájuk engedélyezése viszont a további kísérletek függvényében még évet éveket vehet igénybe.

A Pfizer mindent egy lapra tesz fel

Friss, hír, hogy a Pfizer félig-meddig kiszállt a versenyből és leáll saját diabétesz és fogyasztó hatóanyagának, a lotiglipronnak a kísérleti fejlesztésével, és erőforrásait a másik, ígéretesnek bizonyuló fogyókúrás gyógyszerére, a danuglipron kutatására csoportosítja át. A laboratóriumi eredmények a klinikai vizsgálatok során 

magas májenzimszintet mutattak ki a lotiglipronnak kezelt betegeknél, 

azaz a májkárosodás kockázata magasabb volt, ezért állították le a tesztelési folyamatot. Ugyanakkor a cég hangsúlyozta, hogy egyik betegüknél sem jelentkeztek májpanaszok, nem volt bizonyíték a májelégtelenségre sem. A danuglipronnal kapcsolatos menetrendjüket pedig az év végig frissítik, ott jelenleg a második fázisú kísérletek zajlanak. A döntés meglepte a befektetőket, a Pfizer árfolyama a nyitás előtti kereskedésben 2,1 százalékot esett.

Kép: illusztráció

közösség

további frisss

lap tetejére