Szombathely 2021-es költségvetésének nagy vesztesei lehetnek a civilek

sd • 2021. február 18., csütörtök •
Egyes sajtóértesülések szerint a kultúra és a sport mellett a civil szervezetek is megsínylik majd az idei esztendőt, hiszen városi támogatásra a korábbi évekhez képest egyáltalán nem, vagy csak nagyon csekély mértékben számíthatnak.
Szombathely 2021-es költségvetésének nagy vesztesei lehetnek a civilek

A költségvetési táblázatból jól látható, hogy valamennyi civil szervezetnél jelentősen lefaragták a támogatást, legrosszabbul a Vas Megyei Tudományos Ismeretterjesztő Egyesület járt, amely a jelenlegi tervek szerint semmilyen önkormányzati forrással nem számolhat idén. De jelentős elvonások történtek a városrészi civileknél is, több kulturális civil szervezet pedig tavalyhoz képest tizedannyi támogatást kaphat idén - olvasható a H+ Média oldalán.

Nem véletlenül választottuk tehát a cikk nyitóképeként a tavalyi, 53. alkalommal megrendezett Savaria Urbanisztikai Nyári Egyetemen készült fotót, amelyet a Vas Megyei Tudományos Ismeretterjesztő Egyesület szervez meg évről évre. A TIT, amely 60 éve áll a megye és benne Szombathely szolgálatában, tevékenységei közül, hogy csak a legfontosabbakat említsük: ismeretterjesztő előadásokat szervez, részt vállal Vas megye történeti, kulturális hagyományainak ápolásában, közhasznú ismereteket nyújtó, szakképesítést adó át- és továbbképző tanfolyamokat működtet, közreműködik a munkanélküliek átképzésében, nyelviskolájában számos idegen nyelvet oktat, részt vesz a tehetségnevelésben, ismeretterjesztő kiadványokat készít, könyvkiadói tevékenységet folytat, és nem utolsó sorban, ahogy fentebb írtuk, minden évben megszervezi – a nemzetközileg is ismert – Savaria Urbanisztikai Nyári Egyetemet. A költségvetési tervezettel kapcsolatban megkérdeztük a TIT igazgatóját is. Bakó Béla igazgató érdeklődésünkre elmondta, hogy ez ügyben hivatalos megkeresést ugyan még nem kapott, de a tervezetről ő is hallott már.

- Valójában hamiskásan hangzik, hogy a város támogatja a civil szervezeteket, ami idén várhatóan meredeken csökken majd. Az én olvasatom szerint azonban ez nem úgy értendő, mint egy alamizsna. A vasi TIT-nek van egy szerződésben foglalt közművelődési megállapodása a várossal, ami arról szól, hogy mi bizonyos közművelődési tevékenységeket - amit egyébként a városnak kötelező elvégeznie - a TIT lát el. Voltaképpen tehát a város kiszervezi a kötelező közművelődési feladatellátását bizonyos civil szervezeteknek és nem saját hatáskörben látja el ezeket a feladatokat. A szombathelyi városvezetésnek jogában áll saját cégét, nevezetesen az AGORÁ-t megbíznia ezeknek a feladatoknak az ellátásával, de ők úgy döntöttek, hogy a civil szervezeteket is bevonják, ennek keretein belül kötöttek mások mellett velünk is egy közművelődési megállapodást. Pontosabban újrakötöttek tavaly, hiszen időközben változott a közművelődési törvény, aminek meg kellett felelni, de lényegét tekintve, mind a támogatás mértékét, mind pedig az együttműködés tartalmát illetően ennek az új szerződésnek is azonosnak kellene lennie azzal, amit még az előző városvezetéssel kötöttünk. Annak ellenére, hogy Szombathelynek szinte valamennyi nagyrendezvénye elmaradt tavaly, mi akkor is meg tudtuk szervezni a Savaria Urbanisztikai Nyári Egyetemet, sorrendben az ötvenharmadikat, tehát a közművelődési megállapodásban foglaltaknak eleget tettünk, amiért kapjuk vagy kaptuk a támogatást, ami éves szinten 1,5 millió forintot jelentett. Ennek esetleges megvonásáról hivatalos értesítést még nem kaptam, de azt hallottam, hogy ezt a tételt a költségvetési soron lenullázták - nyilatkozta lapunknak Bakó Béla igazgató hozzátéve, hogy ha nem is áll a TIT mögé a város, az egyesület akkor is végzi tevékenységét, ahogy eddig, és megpróbálja máshonnan kipótolni a 1,5 milliós űrt. Ez az összeg egyébként a város részéről az egyesület munkájának egyfajta jelképes elismerése is volt, eddig.  

A Nemzeti Művelődési Intézet megyei igazgatója arról tájékoztatta lapunkat, hogy az önkormányzat az államtól közművelődési normatívát kap, amely alapján közművelődési megállapodást köthet. Szombathelynek, mint megyeszékhelynek az 1997. évi 140-es törvényben előírt közművelődési alapszolgáltatások közül mindegyiket el kell látnia. Miután az önkormányzat a feladatellátó, ennélfogva dönthet úgy, hogy egy adott intézménnyel láttatja el a feladatokat, illetve köthet közművelődési megállapodást is egy-egy feladat ellátására.  
- Tudásom szerint ez Szombathelyen úgy működik, hogy az AGORA, mint kulturális, közművelődési intézmény mind a 7 alapszolgáltatást ellátja, alapító okiratában és SZMSZ-ében ez szerepel, a peremkerületi, kertvárosi közösségek számára pedig a helyi civil szervezetekkel kötött az önkormányzat közművelődési megállapodásokat. Utóbbi esetében már nem kell mind a 7 alapszolgáltatásnak megfelelni, csak amire jogosítványa van az adott civil szervezetnek, mert a törvény az alapszolgáltatásokat is köti bizonyos személyi és infrastrukturális feltételekhez - fogalmazott Éles Krisztina igazgató, majd külön kiemelte: arra nem hivatkozhat az önkormányzat, hogy mivel elfogyott a normatíva, nem támogatja civileket. A kettőt, azaz a kormányzati normatívát, amit az alapszolgáltatások ellátására kap a város, valamint a civil keretet nem lehet összemosni. Igen ám, csakhogy a kulturális és civil alapra szánt idei pénzösszeg 0, azaz nulla forint, Nemény Andrásék egy az egyben a kormányzati kompenzációtól teszik függővé az alap feltöltését, ami jelen esetben több mint 20 millió forintot tesz ki.

Nem mellékes az sem, hogy az önkormányzat és a városi civil szervezetek között köttetett közművelődési megállapodások rögzítik, hogy a feleknek milyen jogaik és kötelezettségeik vannak.
- Azt gondolom, hogy bármifajta változtatást tárgyalásnak kell megelőznie. Meggyőződésem, hogy egyetlen közművelődési megállapodást sem lehet egyoldalúan, egyetlen tollvonással megszüntetni. Az államtól kapott normatívát el lehet költeni az alapszolgáltatást nyújtó helyi intézményre, azaz az AGORÁ-ra, mindenfajta közművelődési megállapodás megkötése nélkül - ezt a hatályos jogszabályok lehetővé teszik. Viszont az, hogy az önkormányzat egyik pillanatról a másikra megállapodástól függetlenül lecsökkenti a civileknek szánt támogatását - akikkel egyébként közművelődési megállapodást kötött - véleményem szerint azt tárgyalásnak kell megelőznie, hiszen minden szerződés kétoldalú - szögezte le az NMI megyei igazgatója.      

A táblázatból kiderül az is, hogy a kulturális és civil alap feltöltése mellett Nemény Andrásék erőteljesen számítanak a kormányzati kompenzációra a komplett civil szféra támogatását illetően, hiszen az önkormányzat a korábbiakhoz képest jóval kevesebb pénzzel járulna hozzá a szervezetek fennmaradásához, működéséhez.


Fotó: Bonyhádi Zoltán/szombathely.hu

közösség

további frisss

lap tetejére