Szombathely a terület és településfejlesztés operatív programból (TOP) 14,5 milliárddal résszel rendelkezik és ebből van most egy 800 millió forintnyi adag amit a csapadékvíz védelmi-rendszer kialakítására fordítanak. A TOP-programok a város fejlődését teszik lehetővé 2019-ig- mondta Puskás Tivadar polgármester.
Nem felújításokról van szó, hanem új csatornarendszerről, illetve elvezető rendszer kialakításáról, hiszen nagy probléma ez városszerte nagy esőzések idején. A beruházás nyolc helyszínen valósul majd meg, köztük olyan helyeken, ahol a csapadékvíz elvezetése több évtizedes probléma, vagy ahol más fejlesztést, például kerékút építését akadályozta a megfelelő vízelvezetés hiánya. A kiviteli tervek már készen vannak, a pénz rendelkezésre áll, októberben kiírják a közbeszerzést, azután megkezdődhet több mint 6800 méternyi csatorna építése, a munkálatok pedig várhatóan 2018 novemberéig fejeződnek be.
Magyarné Vadász Irén, a Magyar Államkincstár Vas megyei igazgatója a sajtótájékoztatón elmondta, a TOP keretében az irányító hatóság a megyében 32 pályázatot írt ki, amelyekre 211 beadvány érkezett be, Szombathely városát 23 érinti. Hozzátette, közös érdek, hogy a rendelkezésre álló uniós támogatási forrást teljes mértékben le tudják hívni a kedvezményezett önkormányzatok és minél előbb elindulhassanak a fejlesztések.
De nézzük, a város mely részeit érintik ezek a változások:
- Stromfeld lakótelep, Németh János utca- Minerva lakótelep gerincvezetékéig (286 méter hosszan)
- Joskar-Ola lakótelep, Károlyi Antal utca végétől (300 méter hosszan)
- Nárai út – Középhegyi úttól Pap-árok útig (1,5 kilométer hosszan)
- Kámon-Herény, Szent Imre herceg út (450 méter hosszan)
- Olad – Aranypatak utca – Áchim András utca (1400 méter hosszan)
- Szatmár utca – Mérleg utca (1260 méter hosszan)
- Mérleg utca – Pálya út (600 méter hosszan)
- Rumi út – az első vasúti átjáróig (1100 méter hosszan)
Amúgy a város 6600 métert vállalt először, de a fejlesztés keretében 6800 méter valósul majd meg - tette hozzá Illés Károly alpolgármester. De megoldást jelent majd mindenképpen, sőt nem kell félni az esetleges árvíztől sem a dozmati víztározó épülése miatt.
Itt visszanézheti a nagy júliusi szupercella hatását