Szücs József ezredes tájékoztatása szerint tavaly csaknem félmillió repülőgép használta a magyar légteret, közülük minden ötvenedik, azaz nagyjából tízezer volt katonai jármű. A NATO integrált légvédelmi rendszerében működő magyar légvédelem az idén nem észlelt légtérsértést, a repülési szabályokat viszont 19 alkalommal is megsértették. Ezek az események elsősorban a kétoldalú rádiókapcsolat hiánya, valamint a repülési terv benyújtásának elmulasztása miatt következtek be. Az MH Légi Vezetési és Irányítási Központ minden egyes esetben megtette feljelentését a légügyi hatóságoknak − emelte ki a parancsnok.
Ismertette: a veszprémi MH Légi Vezetési és Irányítási Központ 21 méterrel a föld alatt lévő bunkeréből január 1. és április 30. között háromszor riasztották a Gripeneket. A többi alkalommal az előintézkedések eredményeként helyreállt a kétoldalú kapcsolat. A légtérsértések mielőbbi felismerését segíti a jelenleg tesztüzemben működő medinai háromdimenziós radarállomás, amely a szovjet technikát váltja fel.
A Honvédelmi Minisztérium április 24-én közölte: a kormány döntött arról, hogy biztosítja a Magyar Honvédség JAS−39 Gripen típusú, többfeladatú harcászati repülőgépeinek fejlesztésére, a közvetlen légi támogatási képesség kialakításához szükséges forrásokat. A tárca közleménye szerint a Gripen vadászgépek szükséges fejlesztéseire 2,8 milliárd forintot csoportosít át a kormány. A Kecskeméten állomásozó Gripenek a magyar légtér védelme mellett a NATO integrált légvédelmi rendszerében kétoldalú megállapodás alapján Szlovénia védelmét is ellátják.
Emellett Hende Csaba honvédelmi miniszter felajánlása alapján négy hónapra 2015-ben a balti államok légvédelmét biztosítják majd a magyar Gripenek.
A magyar légtérvédelem aktuális fejlesztéseit mutatta be a HM Zrínyi Nonprofit Kft. Katonai Filmstúdiójának „Célkeresztben” című, május 18-án, vasárnap az M1-en lement műsora. Magyarországi televíziós csatorna most először kapott lehetőséget a Honvéd Vezérkartól arra, hogy magyar felségjelzésű Gripen vadászgépben kamerát helyezzen el, ezáltal a vadászpilóta szemszögéből mutatva a hazai légteret és az éleslövészetet.
Fotó: K.N.F.