A legtöbb videóklip egyszerű, lélektelen, termékelhelyezésekkel túlzsúfolt valamik, de szerencsére 2016-ban sem maradtunk igazi gyöngyszemek nélkül. Szóval, akadnak még előadók, akik a szórakoztatást az üzlet elé helyezik és inkább egy kis vizuális extrával tolják meg a videó sikerét. Összeszedtük a legjobb 26 olyan videót, amik igazán nagyot ütöttek a 2016-os évben, és persze rangsoroltuk is ezeket. Íme:
26. Classixx feat. T-Pain, “Whatever I Want”
Bár ez a videó egy kőkemény nyúlás, attól függetlenül zseniális. A GoPro jóvoltából kaptuk meg a Smiths’ “Stop Me If You’ve Heard This One Before” klipjének újrahasznosított változatát, Morrissey szerepében az autotune király T-Painnel. Los Angeles csodálatos, a videó pedig remek kikapcsolódás.
25. The Chemical Brothers feat. Beck, “Wide Open”
Nem ismeretlen a The Chemical Brothers idehaza, anno a "The Boxer" című videójuk Budapesten forgott, most pedig egy feszes cyborg táncos csajjal rukkoltak elő. A CGI fullra járt, amikor lemodellezték Sonoya Mizuno testét, de a végeredményt látva, megérte.
24. Fergie, “M.I.L.F. $”
Most már biztos, hogy a tej a legjobb alakformáló, valószínűleg Fergie is ennek köszönheti a jó alakját. A The Black Eyed Peas egykori frontasszonya 41 évesen tért vissza, immár büszke anyukaként és igazából egyik tény sem látszik meg rajta. A videó laza 141 millió megtekintést hozott egy év alatt.
23. Grimes, “Kill V. Maim”
Claire Boucher és az ő csajbandája egy elég meredek kalandba keveredik. Ebben a videóban van minden: videojáték, vámpírok és brutál vad cyberpunk utóérzés pink verdával. Bárki a felelős ezért a show-ért, térdre borulunk előtte, mert hatalmas.
22. Gwen Stefani, “Make Me Like You”
Gwen már az ősidők óta dolgozik együtt Sophie Mullerrel, mondhatni ő a kedvenc rendezője a klippes témában. Ezt a műsort teljesen élőben nyomták végig és vették fel az 58. Grammy-díjátadó gálán. Persze célzott reklám az egész, de a 47 éves Gwen nagyon jól hozza a retró görkoris lány szerepét.
21. Justice, “Fire”
Igen, az ott Susan Sarandon, aki a francia banda klipjében nem egy gyerekkori filmünket idézte meg ebben a néhány perces kis alkotásban. Susan nem szégyelli a testét, 70 évesen is bevállalja a szexi riszálást nedves fehér pólóban, miközben a Karate Kölyök, a Vissza a jövőbe, a Thelma és Louise és még pár klasszikus szembejön velünk a videóban.
20. Tegan and Sara, “Faint of Heart”
Bájos szinti-pop etűd a Tegan and Sara "Faint of Heart" című videója, ahol LMBTQ fiatalok tátognak és tisztelegnek az olyan nagyok előtt, mint Prince, Bowie, Madonna, Grace Jones vagy akár Elvis. Ezért a videóért jár az álló ováció!
19. Bonnie McKee, “I Want It All”
Bonnie bevállta és 2016-ban egy komoly retró Samantha Fox videót csinált, full 80-as évek hangulatban. A táncos lányokat egyszerűen nem lehet nem szeretni ebben a videóban a hangulatért pedig minden elismerésünk.
18. Years & Years, “Meteorite”
Ez a videó olyan, mintha Ace Venturát beszuszakolták volna egy hátrész nélküli, csillogós hacukába és kilökték volna a színpadra táncolni. Jobban megnézve, Olly Alexander lehetetlenül karizmatikusan nyomja ebben a szettben a félelmek nélküli táncot és lassan mi is ott tartunk, hogy egy ilyen cuccban nyomjuk le a szilveszteri partit.
17. M.I.A., “Borders”
Maya Arulpragasam sosem titkolta politikai nézeteit, és a "Borders" (Határok) című klipje brutálisan szívszorító lett. A videót a nagybátyjának ajánlotta, aki tamil bevándorlóként menekült Sri Lankából az Egyesült Királyságba és vitte magával az akkor még csak 9 éves Mayát is, aki később M.I.A. néven elég komoly karriert futott be.
16. Massive Attack feat. Hope Sandoval, “The Spoils”
Igazából valami arcápoló reklámja is lehetne ez a videó, semmi extra nem történik benne, mégis a hideg futkos tőle a hátunkon. Zseniális az egész.
15. Radiohead, “Daydreaming”
Thom Yorke ajtókat nyitogat orrba-szájba Paul Thomas Anderson minifilmjében, miközben Radiohead szól. Ha jól számoltuk 23 ajtót hagy maga mögött a tag, ahogy életeken és élettereken át halad előre. Kicsit ugyan vontatottnak tűnhet, pedig az élet metaforája.
14. Frank Ocean, “Nikes”
A "Nikes" csak egy része Frank szédítően ambiciózus multimédiás projektjének, ami meg az "Endless" című album maga. Eső, csillámpor, meztelenkedés, pénz, és diszkrét megemlékezés két utcai lövöldözésben elhunyt rapper, A$AP Yams és Trayvon Martin előtt. Figyelem, ez a videó enyhén korhatáros, van benne némi pucorkodás!
Frank Ocean - 'Nikes' from DoBeDo Productions on Vimeo.
13. Melanie Martinez, “Mrs. Potato Head”
Melanie, aki valamelyik Voice szériában tűnt fel a nagyvilágban kicsit a YouTube ellen fordult, és tinilányok millióinak a nevében áll ki az extrém fogyókúrás módszerekkel és a szükségtelen plasztikai műtétekkel szemben. A kissé szeszélyes és groteszk videó remek görbe tükröt tart a mai fogyasztói társadalom elé.
12. OK Go, “Upside Down & Inside Out”
Az OK Go videójában a súlytalanság dominál és a srácok mindent megtesznek, hogy kiélvezzék ezt a pár percet ebben az állapotban. Rendkívül látványos, akrobatikus elemekkel megtoldott örömünnep.
11. Kanye West, “Fade”
Teyana Taylor beolajozott teste már önmagában egy műalkotás, aztán jön ez a Dirty Dancing - Flashdance feeling és mi férfiak, már ki is kapcsoltuk az agyunkat. Hibátlan, annak ellenére, hogy Kanye West nem épp kedvenc.
10. Anohni, “Drone Bomb Me”
A szupermodell és botrányhős Naomi Campbellnek nem ez az első videóklipje, korábban már szerepelt George Michael "Freedom '90", és Michael Jackson "Keep It in the Closet" című műveiben, de egyik sem volt túlságosan maradandó. Naomi Anohni videójában valamiféle futurisztikus túszt, vagy áldozatot játszik és ezúttal tényleg hiszünk neki.
9. Oscar, “Sometimes”
Na, ha Wes Anderson házi videót forgatna a Los Angeles-i vakációjáról, az pont ilyen lenne. Mentes az összes Instagramos sallangtól, színes, szagos az egész, a középpontban Oscar Schellerrel, az angol trubadúrral.
8. The 1975, “Somebody Else”
Nárcizmus újratöltve, ez lenne a rövid jellemzése ennek a videónak, amiben a banda frontembere, Matt Healy nagyon szereti magát, részegen átbotlik önmagán, magányos kisfiúként felfedezi az önutálatot és az önmegszállottságot is. A klip kezdete pedig valamiért a Waczak szállót idézte fel bennünk.
7. Beyoncé, “Formation”
Beyoncé politikai aktivistának állt, ami kissé fura, de ahogy a süllyedő New Orleans-i rendőrautó tetején méltóságteljesen pózol, az mindent visz.
6. Jamie XX, “Gosh”
Februárban ez az alkotás vihette haza a legjobb videóért járó Grammy-t, nálunk meg csak hatodik tudott lenni. Pedig látványban nincs hiány, tetszetős ez a kissé posztapokaliptikus világ. Klikk a lejátszás gombra!
5. PUP, “Sleep in the Heat”
A PUP klipje minden elpusztult háziállathoz szól. A kanadai banda frontembere, Stefan Babcock azután írta a dalt, hogy Norman nevű kaméleonja egy nyelvfertőzésbe belehalt. Szívfacsaró történet, mindenféle cukiság és maszlag nélkül. Ez a dal mindenkinek szól, aki veszítette már el házi kedvencét.
4. DJ Shadow feat. Run the Jewels, “Nobody Speak”
"Nobody Speak", vagyis senki sem beszél: ez a videó nagyon beteg és ezzel együtt zseniális. Épp az ENSZ biztonsági tanácsának ülésén vagyunk, amikor két politikus laza rapcsatába kezd egymással, majd az észérveken túl, vadul gyepálni kezdik egymást. Leborulunk a készítők nagysága előtt, komolyan.
3. Miike Snow, “Genghis Khan”
Ha ezek után nem Miike Snow csinálhatja a következő James Bond film főcímzenéjét, akkor komoly baj van a világgal. A "Genghis Khan" egy remek James Bond paródia, ahol a 007-es és Dr. No reménytelenül egymásba habarodik, és ez alapjaiban forgatja fel a világot. A klasszikus kémtörténetet pedig bármikor megnéznénk musical formában is.
2. Soda_Jerk & The Avalanches, “The Was”
Ilyen egy korrekt lázálom. Az ausztrálok 129 különböző filmet és tv műsort mash-upoltak, hogy létrejöjjön ez a videó. A baj csak annyi, hogy nem elég egyszer megnézni, hogy minden részletet és apró utalást megtaláljunk. Végül is, sokkal jobb lett volna, ha Jay és Néma Bob lóg meg a Ferrarival.
The Was by Soda_Jerk & The Avalanches from sam court on Vimeo.
1. David Bowie, “Lazarus”
David Bowie január 7-én jött ki ezzel a kísérteties, kórházas videóval, aztán egy nappal később - a 69. születésnapján - megjelentette a 25. sorlemezét is, a Blackstart. A kritikusok meghajoltak Bowie nagysága előtt, majd két nap múlva David elhunyt. Ekkor derült ki, hogy már 18 hónapja küzdött a májrákkal. David Bowie utolsó albuma megmutatta, hogy az élet nem különbözik a haláltól, mindkettő lehet egy műalkotás témája. Azért a legnagyobbak tudják, hogyan kell távozni.