Németország minden határon ellenőrzést vezet be és azon dolgozik, hogy megtagadhassa a migránsok belépését – szúrta ki az Euractiv. A fokozódó politikai nyomásra reagálva Nancy Faeser német belügyminiszter ugyanis bejelentette, hogy 2024. szeptember 16-i kezdettel minden határátkelőnél bevezetik a határellenőrzéseket, és kidolgoznak egy modellt az „illegális migránsok belépésének megtagadására” - olvasható a Mandineren.
Nem bír a migránsokkal Németország
A illegális határátlépések számának növekedése nyomán Németország tavaly kezdett rendkívüli ellenőrzésekbe a Lengyelországgal, Csehországgal, Svájccal és Ausztriával közös szárazföldi határain. A labdarúgó Európa-bajnokság, valamint az olimpia és a paralimpia idején ugyancsak ideiglenes ellenőrzéseket vezettek be.
Szeptember 16-tól kezdve azonban Németország összes szárazföldi határára kiterjeszti majd a határellenőrzéseket. És bár az EU schengeni övezeti szabályai általában tiltják a határellenőrzést, a tagállamok kérhetnek kivételt az Európai Bizottságtól.
Faeser: Tovább akarjuk csökkenteni az illegális migrációt.
„Tovább akarjuk csökkenteni az illegális migrációt. Ennek érdekében teszünk most olyan lépéseket, amelyek túlmutatnak a jelenleg érvényben lévő intézkedéseken” – nyilatkozta Faeser (SPD) hétfőn Berlinben. A politikus hangsúlyozta, hogy amíg az új Közös Európai Menekültügyi Rendszer nem biztosítja az EU külső határainak erőteljes védelmét, addig
meg kell erősítenünk az ellenőrzést nemzeti határainkon”.
Faeser hozzátette azt is, hogy a döntésnek szerintük a szomszédos országokra és a határ menti ingázókra gyakorolt hatása minimális lesz, ahogy azt a nyári sportesemények alatti ellenőrzések is bizonyították. A miniszter továbbe megerősítette, hogy tárcája egy olyan modell kidolgozásába kezdett, amely az európai joggal összhangban tagadhatja meg az illegális migránsok belépését Németországba.
Nem örül mindenki a döntésnek
A német Zöldek, akik ugyancsak a jelenlegi német kormánykoalíció tagjai, korábban arra figyelmeztettek, hogy az ellenőrzések visszaállítása lehetetlenné tenné annak felügyeletét, melyik uniós országé a felelősség a migránsok adatainak ellenőrzése, valamint beléptetése kapcsán, amit azonban az uniós jog előír.
A CDU azt javasolta, hogy Németország hirdessen szükségállapotot az Európai Unió működéséről szóló szerződés 72. cikke alapján, amely lehetővé teszi rendkívüli intézkedések bevezetését a közrend fenntartása érdekében. Az Európai Bíróság azonban korábban már többször is elutasította, hogy ilyen intézkedéseket alkalmazzanak.
Faeser szerint a modell részleteit a napokban ismertetik majd, miután az ellenzékkel is megvitatták azokat.
Forrás: mandiner.hu
Nyitókép: KAY NIETFELD / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)