Veszélyes világjárvány lehet a küszöbön, a megbetegedések száma csaknem megduplázódott

index.hu • 2024. április 29., hétfő •
A kanyarós megbetegedések száma világszerte egy év alatt csaknem megduplázódott. Több ország, köztük az Egyesült Királyság – amely potenciális vészhelyzet előtt áll – elveszítheti „kanyarómentes” státuszát az Egészségügyi Világszervezet idei szeptemberi felülvizsgálata után. A kanyarós megbetegedések száma a kutatók szerint világszerte csaknem megduplázódott 2022 és 2023 között, amely tendencia 2024-ben tovább erősödhet.
Veszélyes világjárvány lehet a küszöbön, a megbetegedések száma csaknem megduplázódott

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a kanyarós megbetegedések 2024-es száma legalább a tavalyi évhez hasonlóan alakul. Néhány ország elveszítheti „eliminációs státuszát”, amikor azt szeptemberben felülvizsgálják – figyelmeztetett Dr. Patrick O’Connor, a WHO munkatársa az ESCMID – European Society of Clinical Microbiology and Infectious Diseases (magyarul Európai Klinikai Mikrobiológiai és Infektológiai Társaság) globális kongresszusán Barcelonában szombaton - írta meg az index.hu.

Dr. O’Connor úgy fogalmazott, hogy „a kanyaróvírus rendkívül fertőző, és az immunizációs lefedettségben mutatkozó hiányosságok potenciális kockázatot jelentenek a járvány kitörése szempontjából”.

A lefedettségnek tehát magasnak, ugyanakkor egységesnek és méltányosnak kell lennie. A kanyaró nagyszámú kitörése és folyamatos terjedése mindig aggodalomra ad okot, és kihívást jelenthet a kanyaró felszámolásának elérése és fenntartása

– tette hozzá a szakember a Sky News szerint. Elmondta, hogy a kanyaró elleni védőoltás 2000 és 2022 között becslések szerint 57 millió halálesetet előzött meg.

Az Egyesült Királyságban 1968-ban vezették be a kanyaró elleni védőoltást, és egészen a közelmúltig a széles körű elterjedésnek köszönhetően a betegséget szinte teljesen felszámolták. Az oltási arányok azonban csökkentek. Az Egyesült Királyságot a WHO 2017-ben kanyarómentesnek nyilvánította, de 2019-ben az esetek megugrása után ezt a státuszt elvették tőle. A Covid terjedésének megállítását célzó intézkedések a kanyaró terjedését is megszakították, és az Egyesült Királyság 2021-ben visszanyerte a kanyaróeliminációs státuszát.

Anglia most azonban kanyarós vészhelyzettel néz szembe, idén csaknem 900 esetet regisztráltak – ami meredek emelkedést jelent a 2023-as 368 esethez képest. Az egészségügyi dolgozók szerint a jelenlegi járvány, amely tavaly West Midlandsben kezdődött, mára az ország minden régiójára átterjedt.

VILÁGSZERTE 321 582 MEGBETEGEDÉS VOLT 2023-BAN – EZ 88 SZÁZALÉKOS NÖVEKEDÉS AZ ELŐZŐ ÉVHEZ KÉPEST, AMIKOR 171 153 ESETET REGISZTRÁLTAK.

A kanyaró fő tünetei a magas láz, a fájó és vörös, vizenyős szem, a köhögés, a tüsszögés és a kiütés, amely általában a kezdeti tünetek után jelentkezik. A kanyarós megbetegedések többsége alacsony és alsó-közepes jövedelmű országokban fordult elő. A világon a legmagasabb arányban Azerbajdzsánban, Kirgizisztánban és Jemenben fordult elő.

A nagy vagy zavaró kanyarójárványok által sújtott országok – ahol 12 hónapon keresztül folyamatosan egymillió emberre vetítve 20 esetet jelentenek – száma 17-ről 51-re emelkedett, vagyis megháromszorozódott.

közösség

további frisss

lap tetejére