Egy súlyos kőlapokkal fedett sírhelyet tártak fel a régészek, ami belül vakolt, koponyafülkés, láb felé többszörösen szűkülő téglasír, amelyben egy férfi csontjait találták. A szakemberek a leletek értékelése alapján jelenleg úgy gondolják, hogy
a templom alapítójának a maradványai kerültek elő.
A sírt valószínűleg még az Árpád-korban kirabolták, de a csontok megvannak, így a koponyacsont segítségével később szeretnének egy számítógépes arcrekonstrukciót készíteni, hogy megismerhessék a férfi arcvonásait. Ráadásul a további feltárás során e sír alól egy arany ékszerekkel felékesített női csontváz is előkerült . A szakemberek feltételezése szerint a Ják nemzetség tagja lehetett az itt eltemetett nő.
2021-ben folytatódik a templom restaurálása, megindul a Szent Jakab-kápolna helyreállítása. A látogatóközpont terveinek véglegesítése után megkezdődik a templomdomb nyugati részének megújulása is, mondta Sarkadi Márton, a projekt szakmai koordinátora. A tavalyi évben végzett munka folytatásaként a templomdombot északnyugat felől övező támfal vasbeton szerkezetére téglaburkolat kerül, mellvédjében urnatemető létesül. Sor kerül az ún. Folnay-kapu téglafalainak újravakolására és a kapuépítmény bádogfedésének megújítására. Folytatódik a templombelső régészeti feltárása, és a szakemberek befejezik az északi mellékapszis falainak és kupolájának konzerválását, retusálását is.
A templom őrzi őseink hitét, akik itt imádkoztak a bajban vagy idejöttek hálát adni - mondta Székely János megyéspüspök. A felújítás, a kialakítandó látogatóközpont célja, hogy
azt a hitet, mentalitást, ami e mögött az épület mögött ott van, megmutassa az ideérkezőknek.
Azt a hitet és mentalitást ami 7-800 évvel ezelőtt az őseink szívében ott volt, ami Európát felépítette és amely szétporladása miatt Európa is szétesőben volt. Ezt a szellemi kincset szeretnénk megmutatni: hogyan imádkoztak, mi lehetett a szívükben, mit gondoltak világról akkor az emberek. Így mindazok, akik ide ellátogatnak, meríthetnek a hely szentségéből, titkából, mondta Székely János.
A jáki Szent György-templom mindenekelőtt szakrális értéke a hívő keresztény közösségnek - fogalmazott V. Németh Zsolt, országgyűlési képviselő. Ugyanakkor turisztikai értéke is kiemelkedő, és a mostani kutatásoknak köszönhetően számos értékes lelet, illetve új információk is napvilágot láttak. - A felújítás emblematikus jelentőségű akkor, amikor Nyugat-Európában templomokat gyújtanak fel, alakítanak át más funkcióra. Ellentétben ezzel hazánkban kis templomokat, és nagy műemléki templomokat újítunk meg, jelezve azt, hogy most már az ország gyarapodott annyit, hogy ilyen jelentőségű beruházásokat ne csak elkezdeni lehessen, hanem be is fejezni - hangsúlyozta V. Németh Zsolt és külön kiemelte, hogy a munka révén a település és a hasonló műemlékek jövőjét is újragondolhatjuk.
Történelmi jelentőségű beruházás a mostani
- ezt már Tóth Ernő polgármester szögezte le. A munkálatok meghatározzák a település múltját, jelenét és jövőjét. A régészeti feltárások igazolták, hogy a templom a jáki ősök csontjaira épült. Olyan sok információt tudunk meg a templom múltjáról, amelyet korábban nem is gondoltunk - fogalmazott a polgármester.
forrás: Szombathelyi Egyházmegye