Rekord számokat hozott az ELTE Savaria Egyetemi Központ - mind a felvételi, mind a publikációk terén. A 2023-as év 26 százalékos növekedést mutat, így ebben az évben 907 fő kezdheti meg felsőfokú tanulmányait a szombathelyi campuson. Elmondható, hogy mindegyik intézet jelentős mértékben képes volt növelni hallgatói létszámát, amely visszavezethető mind az oktatás mind a kutatás magas színvonalára.
Az ELTE ebben az évben is képes volt megőrizni helyét a felsőoktatási világrangsorban, így 701-710 közötti helyével országos harmadikként áll a QS (Quacquarelli Symonds) rangsorban.
A rangsor szerkesztői több szempont szerint értékelik az egyetemeket, amelyek a kutatás elismertsége, a tanulási és tanítási környezet, a kutatás hatása és végül a nemzetköziesedés, amely a külföldi hallgatók és kutatók arányát vizsgálja. Ezen indikátorok alapján az ELTE mindig a legjobbak között szerepel. Szokás az ELTE-n, hogy évente megvizsgálják oktatóik kutatási eredményeit, és az eredmények alapján egy rangsort állítanak fel, ezzel is motiválva a többieket, hogy jobb kutatási, publikálási eredményeket érjenek el.
Idén két szombathelyi is bekerült az ELTE legjobb 50 kutatója közé.
Dr. Singh Tej, indiai származású mérnök-fizikus hő- és áramlástani problémákkal foglalkozik, Dr. Fekete Gusztáv gépészmérnök biomechanikával - mindketten az ELTE Informatikai Kar Savaria Műszaki Intézet munkatársai.
- Minden kutató az MTA-hoz tartozó Magyar Tudományos Művek Tárába (MTMT) tölti fel az információit, ez a legnagyobb hazai tudományos adatbázis, ebből kéri le az ELTE a számadatokat – tájékoztatott érdeklődésünkre Dr. Fekete Gusztáv, aki azt is elmondta: mindez azt jelenti, hogy mindkettőjüknek sok magasan jegyzett, Q1, D1 kategóriájú cikke volt szakfolyóiratokban, ezzel érték el ezeket a helyezéseket a 2022-es évre vonatkozóan.
Így végezhetett Dr. Singh Tej a 10., míg Dr. Fekete Gusztáv a szintén a 38. helyen – öregbítve a szombathelyi campus és a gépészmérnökképzést működtető Savaria Műszaki Intézet jó hírnevét.
Forrás: vaol.hu