Nem elég kitenni a táblát, hogy "nyitva" - az egész gazdaságot kell újraindítani

• 2021. február 15., hétfő •
Magyarország erősebb lesz a járvány után, mint a járvány előtt volt - mondta Orbán Viktor a Parlamentben hétfőn. Ismertette a gazdaság újraindítását célzó akcióterv részleteit is, és kiemelte: a fokozatos, óvatos nyitás feltétele az elegendő vakcina.
Nem elég kitenni a táblát, hogy nyitva - az egész gazdaságot kell újraindítani

A miniszterelnök arról beszélt, hogy rendkívül nagy súlya van a járványügyi szakemberek szavának. A politikusoknak nincs meg a kellő tudásuk - legfeljebb csak jártasságot szerezhettek a témában -, ezért a járványügyi szakemberek szakértelmére kell támaszkodni. - Ugyanakkor a döntés felelősségét nem háríthatjuk át, a védekezés megszervezése a kormány feladata - fogalmazott.

Mint mondta: a járványadatok növekedést mutatnak Európa-szerte. Itthon a konzultációban az emberek egyértelművé tették a kormány számára, hogy működnie kell az országnak a védekezés közben is.

Elmondhatjuk, hogy a magyar válságkezelés módszere következetes volt.

- Éppen ezért nem változtattunk az intézkedéseken, és ezért sikerült keretek közé szorítani a járványt. Azokban az országokban, ahol folyamatosan változtattak, karácsonykor újranyitottak, ott feléledt a harmadik hullám. Tehát látszik, hogy helyesen döntöttünk - jelentette ki a miniszterelnök.

Szólt arról is, hogy tíz napja nem csökken a járvány, megtorpant, és elképzelhető, hogy ismét jön az emelkedő tendencia a vírusmutáció miatt.

Szükséges tehát az eddigi szabályok meghosszabbítása, betartása a jövőben is

- húzta alá Orbán Viktor.

Folyik a vita az újranyitásról. A kormányfő szerint azonban nemcsak egyszerűen a táblát kell kitenni az ajtóra, hogy "nyitva", hanem a teljes gazdaságot újra kell indítani. - Ennek feltétele a vakcina, mert enélkül nem lehet megállítani a vírust - emlékeztetett.

- A legfontosabb feladat most minél több vakcinát szerezni.

Nem "majd", ahogy Brüsszel ígéri, hanem gyorsan. Ezért Magyarország a nyugati mellé orosz és kínai vakcinát is vásárolt - részletezte.

Orbán Viktor kitért az oltási terv elemeire, és kijelentette: május végéig 3,5 millióval több embert fogunk beoltani, mint a hasonló méretű országok, amelyek csak az EU-ból vásárolnak. - Április elejére szeretnénk a 2 millió főt elérni, azaz minden 60 évnél idősebb regisztrált megkaphatja az oltást - fogalmazott.
Hangsúlyozta: aki időt nyer, életet - sok száz, sok ezer életet - ment meg. Ezért a vakcina nem politikai kérdés.

Csak olyan korlátozásokat van értelme bevezetni, amelyeknek érvényt is lehet szerezni, azaz az emberek betartják, ezért kérdeztük meg őket - mondta. - Most az oltási programmal új szakasz kezdődött, és új konzultációt indítunk, ebben

7 fontos kérdésben kérjük ki az emberek véleményét - ismertette a kormány tervét.

Beszélt a gazdasági helyzetről is. Mint mondta, Európa egyik legstabilabb, és gyorsan növekvő gazdasága volt a miénk a járvány előtt, de 2020-ban nagyot ütött a vírus a gazdaságon, megállította, visszatolta. - A válságkezelésünk lényege a munkahelyek megvédése volt - húzta alá, és ismertette a részleteket is. Beszélt a hitelmoratóriumról, a bértámogatásról, a bérek átvállalásáról, és az adók elengedéséről vagy csökkentéséről. - Mindezzel 250 ezer munkahelyet védtünk meg - jegyezte meg, hozzátéve, hogy a beruházási támogatásokkal pedig 280 ezer munkahely maradt meg vagy jön létre.
- Az intézkedések eredeményesek voltak, mert

decemberben ugyanannyian dolgoztak Magyarországon, mint a járvány előtt.

A foglalkoztatottak száma elérte a 4,5 milliót - hangsúlyozta Orbán Viktor.

- Amint lesz elég vakcina, hozzákezdünk az enyhítéshez. Új intézkedések várhatóak, nem a járvány előtti időhöz térünk vissza - fogalmazott. A kormány szerint munkahelyteremtés, adócsökkentés és beruházásösztönzés a megoldás. Eddig is ez volt a siker alapja, ehhez ragaszkodunk - mondta a kormányfő. Szólt a hét fontos lépésről: a lakás-áfa 5 százalékra történő csökkentéséről, a 3 millió forintos otthonfelújítási támogatásról, a bértámogatásról, az orvosi béremelésről, a 13. havi nyugdíj visszavezetéséről, a 25 év alattiak szja-mentességéről és a 10 millió forintig adható kamatmentes gyorskölcsönről, ami a legkisebb vállalkozásokat segíti. - Mindezek után egy nagyívű, sok ezer milliárd forintnyi beruházástámogatási programot is indítunk, közösen finanszírozva az EU-val.

Ennek pedig a felsőoktatás lesz a legnagyobb nyertese, óriási egyetemfejlesztés várható

- mondta Orbán Viktor.

A mi váltáskezelésünk: nemzeti jellegű. Nem a magyar emberekkel fizettetjük meg a válság árát, ez a kor 2010-ben véget ért - tette hozzá. - Magyarország erős ország, megbecsüljük azokat, akik egy élet munkájával építették az országot, vagyis a nyugdíjasokat. Az áldozatvállalásukat el kell ismernünk - mondta a miniszterelnök.

Ami a 25 év alattiak szja-mentességét illeti: ilyet még soha senki nem csinált itthon - jelentette ki.

A következő hónapok három nagy feladata a következő: végigvisszük a tömeges oltási akciót; fokozatosan, óvoatosan kivezetjük a korlátozásokat; és újra fogjuk indítani a gazdaságot.

Magyarország erősebb lesz a járvány után, mint a járvány előtt volt

- fogalmazott beszédében Orbán Viktor, majd arra kérte az országgyűlési képviselőket, hogy pártállásra való tekintet nélkül támogassák a vázolt gazdasági akciótervet.

 

Fotó: mti

közösség

további frisss

lap tetejére