Ezt közölte a hétfői sajtóbemutatón az AVL-ZalaZONE Próbapálya Kft. ügyvezetője. Hamar Zoltán arról számolt be, hogy a 4400 méter hosszú, két darab 47 fokos szögben dőlő parabolakanyarral rendelkező oválpályát 200 kilométeres óránkénti sebességű haladásra tervezték, de akár 250 kilométerrel is száguldhatnak rajta a járművek. A sebességen kívül alkalmas lesz a fékek, futóművek, hűtőrendszerek terheléses tesztelésére is.
A helyszínen bemutatott munkálatok kapcsán az ügyvezető elmondta: a világon mindössze két olyan géplánc van, amelyik alkalmas a 47 fokos dőlésszögben is aszfaltozni, ebből az egyik dolgozik jelenleg Zalaegerszegen.
Hamar Zoltán felidézte, hogy a 250 hektáron elterülő ZalaZONE járműipari tesztpálya a beruházás 2017-es kezdete után 2019-től nyitotta meg az első pályaelemeket, 2022 óta pedig már teljes kapacitással működik.
A 10 különböző tesztelemből álló pályarendszer három eleme kifejezetten az önvezető autók tesztelésére alkalmas, de a szomszédos területen működő Rheinmetall harcjárműgyárával együttműködve egy off-road környezetet is kialakítottak.
Egy helyen található városi és országúti szimulációs környezet, autópályaszakasz - ami nincs máshol Európában -, járműdinamikai felület, fékpálya, száraz és nedves kezelhetőségi pálya, különböző dőlésszögű emelkedők, de járművek és gumik zajmérésére alkalmas útszakasz is.
A zalai tesztpályához hasonló legközelebbi létesítmény Észak-Németországban található, de miután elkészül az oválpálya, Zalaegerszegen kínálják majd a kontinensen a legszélesebb tesztelési lehetőségeket a megrendelőknek - jegyezte meg az ügyvezető.
Az MTI kérdésére hozzátette: Európa valamennyi autógyártója és számos beszállítója igénybe veszi kisebb vagy nagyobb feladatok megrendelőiként a zalaegerszegi tesztpályát.
Kép: zalazone