„Így könnyű költséget csökkenteni” – megszólaltak az orvosi ügyeleten dolgozók

há • 2020. szeptember 03., csütörtök •
Záporoztak a kérdések a legutóbbi szombathelyi rendkívüli közgyűlésen a jobboldalról a városvezetés felé az orvosi ügyelet átszervezésével kapcsolatban. Még mindig sok a tisztázatlan részlet az ügyben, és az egészségügyi dolgozók is a szolgáltatás színvonalát féltik.
„Így könnyű költséget csökkenteni” – megszólaltak az orvosi ügyeleten dolgozók

Az biztos, hogy az Országos Mentőszolgálat, amely 2003 óta látja el Szombathelyen az orvosi ügyeletet, legkésőbb december végével visszaadja a feladatot az önkormányzatnak, de azt nem tudni például, hogy hány asszisztens és milyen feltételekkel dolgozik majd, kapnak-e éjszakai pótlékot, ki látja majd el a diszpécseri szolgálatot, és azt sem, hogy hány kivonuló autójuk lesz az orvosoknak. Nemény András polgármester is elismerte az ülésen, hogy Lendvai Ferenc frakcióvezető-helyettes kérdései bizony „jogos felvetések”.

Kevesebb pénzből rosszabb szolgáltatás?

Megkerestük a fideszes politikust, és megkérdeztük tőle, hogy miért hozta szóba ismét az orvosi ügyelet átszervezésének ügyét. Kiderült, hogy többen is megkeresték az utóbbi időben az ott dolgozók közül. – A városvezetés egyértelműen csökkenteni próbálja a költségeket, de ezt csak úgy tudják elérni, ha a fizetéseket és az egyéb technikai kiadásokat is csökkentik. Félő, hogy emiatt sokkal rosszabb lesz a szolgáltatás – kezdte érdeklődésünkre Lendvai Ferenc. Elmondta, hogy tudomásuk van róla: az ügyelet átvételére készülő GESZ -nél (Gazdasági Ellátó Szervezetnél) nem kapnak majd éjszakai pótlékot az egészségügyi dolgozók. – Ha nem is kimagasló, de átlagos egzisztenciájuk volt a Mentőszolgálat berkein belül dolgozó asszisztenseknek, most viszont a fizetéscsökkentés vár rájuk – fogalmazott a képviselő, aki hozzátette: így könnyű kisebb költséggel ügyeletet szervezni. Leszögezte, nem szeretnék, ha a dolgozók kevesebbet keresnének az eddiginél, nehogy ez a feladatellátás rovására menjen.

– Tudomásunk szerint más változást is terveznek: az eddigi kettő kivonuló orvosi autó helyett ezentúl egy járművet akar fenntartani a város, ami kevés. Továbbá az is aggályos, hogy a diszpécseri feladatokat az asszisztenseknek kellene majd ellátniuk, nekik szerintem más feladataik vannak. Eddig a mentők diszpécserszolgálata ezt megoldotta. Nonszensz, hogy az orvos mellett dolgozó asszisztens kivonulás közben, mondjuk egy betegnél vagy az autóban fogadja az újabb hívásokat – jegyezte meg a fideszes frakcióvezető-helyettes.
– Biztosítani kell a jövőben azokat a feltételeket, amelyek eddig is adottak voltak. Ha ehhez módosítani kell az önkormányzat költségvetését, akkor tegyék meg – szólította fel Lendvai Ferenc a városvezetést.

Vége az eü. közalkalmazotti státusznak

Némethné Kiss Bernadett még emlékszik rá, hogy milyen volt az önkormányzat által üzemeltetett orvosi ügyelet, ő ugyanis 1996 óta dolgozik itt asszisztensként. 2003-ban áthelyezték a Mentőszolgálathoz, mivel azóta ez a szervezet működteti az ügyeletet. Időközben főállású dolgozóból részmunkaidős, 5 órás közalkalmazott lett. – Úgy hallottuk, hogy az orvosok soknak találják a fizetésünket. Tény, hogy a munkáltatónk az egészségügyi közalkalmazotti bértábla szerinti összegeket igyekezett kissé megnövelni éjszakai pótlékkal, délutános pótlékkal, ünnepnapi 150 százalékkal, ennek azonban ára van. Se karácsony, se más ünnep, se család – mesélte a Frisss.hu-nak jelenlegi munkakörülményeit a szombathelyi asszisztens, aki nemrég levelet írt a polgármesternek. – Azóta kiderült, hogy a november végi alapfizetést adják majd meg, de nem leszünk egészségügyi közalkalmazottak, annak ellenére, hogy az egészségügyi végzettség viszont előírás marad. Ami a béreket illeti, várhatóan amit most megkapunk, jó pár évig marad is, miközben egészségügyi közalkalmazottként béremelésre számíthatnánk – fejtette ki. Megtudtuk, hogy még a gépkocsivezetőkkel is tanfolyamokat végeztettek el, hogy legyen némi egészségügyi képzettségük, és segíteni tudjanak a gyógyszerezésben, vagy neki tudjanak állni adott esetben az újraélesztésnek.  Erre szükség is volt, de ez mind plusz elvárás, és ez indokolta is az egészségügyi besorolást. Most ez szűnne meg, sima közalkalmazotti státusz vár rájuk is. – Mindez hátrányosan érint bennünket, hiszen a 2022-ig várható béremelésből kimaradunk. Ráadásul többen vagyunk részmunkaidősök, és így át sem akartak venni minket. Csak teljes állású dolgozókat kívántak alkalmazni, úgy tűnt, hogy nekünk kalap-kabát – fejtette ki Némethné Kiss Bernadett. Hozzátette, hogy ő legfeljebb 6 órát tud vállalni, és elképzelhetőnek tartja, hogy más formában, mondjuk megbízással foglalkoztatják majd, de akkor semmilyen védettség nem jár neki. A polgármesterhez írt levelére mindenesetre azt a választ kapta, hogy minden munkavállalóra szükség lesz.

Féltik az ellátás színvonalát

Megkérdeztük, mit gondol a diszpécserszolgálatról: elmondta, hogy 2003 előtt is asszisztensi feladat volt felvenni a telefont, és dönteni róla, hogy az orvosnak vagy a mentőknek szól, esetleg ő maga ad szóban tanácsot. Megjegyezte: nagyon széles palettán mozognak a telefonálók valós vagy vélt panaszai, ezeket nem kis felelősség kiszűrni, és jó döntést hozni arról, hogy milyen tanácsra, illetve ellátásra van szükség. Szerinte eddig könnyebbség volt, hogy a szomszédban voltak a mentők, mert előfordult, hogy az ügyeletes orvos kivonult valakihez, közben jött egy sürgős eset, és mire az orvos visszajött, a kivonuló tiszt már el is vitte utóbbit. Van, hogy minden perc számít. Ha most elviszik az ügyeletet a Sugár útról a - köznyelv által, korábbi lakói után - Lordok házának nevezett ingatlanba, a 11-es Huszár útra, nem lesznek kéznél a mentők.
Elmondta azt is, hogy igaz, hogy most két autóval jár ki a betegekhez a gyermek-, illetve a felnőtt háziorvos, de korábban hétköznapokon csak egy autó volt, és csupán hétvégén állt rendelkezésükre külön autó. Ha most megszűnik a két autó, leginkább azok a gépkocsivezetők járnak rosszul, akikre nem lesz szükség.
Úgy véli, visszatérünk a 2003 előtti időkhöz, és mindenképpen visszalépés történik a szolgáltatásban, személyesen pedig megalázva, leminősítve érzik magukat. A mentőkkel, ha voltak is konfliktusok, összességében mindig jól együtt tudtak működni, és a betegek érdekében oda-vissza segítették egymást. Ezt a közös munkát, és ezzel az ügyeleti ellátás színvonalát féltik az ott dolgozó alkalmazottak.


A szakma és a jobboldali frakció kérdéseire hamarosan megszülethetnek a válaszok, ezt az előző közgyűlésen a polgármester is megígérte. Talán épp a szeptemberi ülésen érkeznek feleletek, az idő ugyanis szorítja az önkormányzatot.

közösség

további frisss

lap tetejére