Ez így leírva nagyon egyszerűnek hangzik, de ha egy kicsit beleássuk magunkat, már láthatjuk, hogy rengeteg dologra oda kell figyelnünk, ha mindenféle állati eredetű élelmiszert szeretnénk száműzni az étrendünkből – és még egészségesek is maradnánk mellette. A következőkben adunk néhány tanácsot, amit már a kezdetektől érdemes megfogadni, hogy ez a típusú táplálkozás valóban a javunkat szolgálja.
Étkezzünk változatosan!
A kiegyensúlyozott, sokszínű étkezés elengedhetetlen, hiszen csak ezzel tudjuk az összes szükséges tápanyagot biztosítani a szervezetünknek. Ahhoz, hogy ezt könnyen megtehessük, természetesen ismernünk kell a különböző alapanyagokat. Például: tudnunk kell, hogy a babból rengeteg fehérjét és rostot nyerünk, míg a zöld levelesek remek A-, C- és K-vitamin-források. Ráadásul minél változatosabban étkezünk, annál kevésbé valószínű, hogy egy ponton ráununk a vegánságra.
Találjunk ideális étrend-kiegészítőket!
Bármennyire is sokszínűen táplálkozunk, akadnak olyan tápanyagok, amelyeket nem tudunk növényi alapú étrenddel bevinni a szervezetünkbe – itt jönnek képbe a vegán vitaminok. Ilyen például a B12-vitamin, aminek a hiánya vérszegénységet okozhat, de sokak számára lehet fontos a kreatin vagy a D3-vitamin bevitele, amiket szintén nem tudunk növényekből kinyerni. Jó hír, hogy a legtöbb vegán vitamin ezeket tartalmazza.
Felejtsük el, hogy a vegán élelmiszerek egészségesebbek!
Sokakban él az az előfeltevés, hogy ami vegán, az egészséges is – de ez sajnos nem így van. Hiszen a vegán ételekben is lehet sok cukor vagy sülhetnek növényi olajban, gondoljunk csak a ragacsos sütikre vagy a burgonyachipsekre! Ezek egyáltalán nem tesznek jót például a szív- és érrendszerünk egészségének, így csak mértékkel fogyasszuk őket. Alapszabályként ragaszkodjunk inkább a teljes értékű, tápláló ételekhez.
Figyeljünk oda egyes vitaminokra és ásványi anyagokra!
Már említettük, hogy vannak olyan tápanyagok, amiket nem tudunk növényekből kinyerni. Azokról viszont még nem esett szó, amiket növényi étrenddel is pótolhatunk, viszont nem lesz könnyű dolgunk. Ilyen például a kalcium, ami elsősorban a tejtermékekben található meg – de ugyanígy a kelkáposztában, a spenótban, a brokkoliban is jelen van. Nem árt viszont látni azt, hogy egy bögrényi spenót, ami kifejezetten kalciumban gazdag növény, mindössze a napi kalciumszükséglet 3%-át fedi le. Ugyanígy egy bögre tej a napi kalciumszükséglet egyharmadát adja ki. Érdemes odafigyelni a D-vitamin és a vas pótlására is. Ha növényekkel nem megy, vagy csak nehezen, akkor szedjünk vegán vitaminokat!
Válasszunk teljes kiőrlésű gabonákat!
A finomított gabonák – például a fehér tészta és a fehér kenyér – lecserélése teljes kiőrlésű gabonákra – például a barna rizsre és quinoára – vasat és B-vitamint ad a vegán étrendhez. Az ezekből származó extra rost pedig segít, hogy tovább jóllakottnak érezzük magunkat, így a fogyáshoz is hozzájárulhat.
Ismerjük meg a növényi fehérjéket!
Mivel általában az él a köztudatban, hogy a fehérjét a húsokból nyerjük, nem árt tisztába kerülnünk azzal, hogy melyek a legjobb vegán fehérjeforrások. A hüvelyesek – mint a bab, a lencse és a borsó – remek választások, de ugyanígy a magvak és a diófélék is.
Konzultáljunk egy dietetikussal!
A vegán étrendre való átállás kihívást jelenthet, és rengeteg kérdést felvet. Ha szeretnénk biztosra menni, vagy kétségeink vannak, akkor célszerű beszélnünk egy regisztrált dietetikussal, aki minden kérdésünkre szakértői választ adhat, így az egészségünk biztosan nem fogja megszenvedni az új étrendünket.