Idén év elején is összeült a bizarr nevű és tevékenységű Deathlist (Halállista) bizottság, hogy összeállítsák annak az 50 hírességnek a névsorát, akikről úgy gondolták, valószínűleg még 2016-ben távoznak az élők sorából. Az előző évből 25 életben maradt híresség automatikusan átkerült az új listára. A többieket pedig az alapján rangsorolták, hogy milyen a jelenlegi egészségi állapotuk és az életvitelük. A bizottság tavaly rekordot állított fel, ami a tippeket illeti, ugyanis 14 sztár halálát jósolták meg sikeresen. Jöjjön, az idei mérleg.
Abe Vigoda
A listán szereplő hírességek közül a 11. helyen álló Abe Vigoda, amerikai színész nyitotta a sort, január 26-án. Vigodát olyan filmekből ismerhetjük, amint a Keresztapa, a Nicsak, ki beszél? vagy az Ágyúgolyófutam 2.
Fotó: celebnmusic247.com
Boutros Boutros-Ghali
Őt követte a jobb világra Boutros Boutros-Ghali, az ENSZ volt főtitkára (1992-’96), február 16-án. 94 éves korában érte a halál, a listán a 38. helyen jelölték meg.
Martin Crowe
A halállista első helyezettjének jelölt Martin Crowe új-zélandi krikett játékos halálát is eltalálták, miután március 3-án elvesztette a harcot a rákkal szemben.
Nancy Reagan
Március 6-án újabb hírességet vesztettünk el, 94 évesen meghalt a lista 14. helyén álló Nancy Reagan, színésznő és az USA későbbi fist lady-je, Ronald Regan felesége. Az ő nevéhez köthető a Fehér Ház több termének felújítása, de kezdeményezője volt például a Just Say No drogellenes kampánynak is.
Fotó:epictimes.com
Cliff Michelmore
Március 17-én halt meg a 40. helyen jelölt Cliff Michelmore. Őt a BBC legendás műsorvezetőjeként ismerhettük. Michelmore közvetítette többek közt az Apollo Holdra szállását és a Kennedy-gyilkosságot is.
Muhammad Ali
Június 4-én a valaha élt legnagyobb boksz legendától, Muhammad Alitól búcsúztunk. A sportoló légzési problémái mellett 1980 óta Parkinson-kórral küzdött. A lista 45. helyén álló Ali 74 évesen távozott az élők sorából.
Joao Havelange
Augusztus 16-án, 100 éves korában halt meg Joao Havelange, a FIFA volt elnöke (1974-1998), aki már öt éve a lista egyik dobogósa volt. 2016-ban a 3. helyre jelölték.
Fotó:dailymail.com.ng
Bhumibol Aduljadezs
Októbert 16-án Thaiföld elvesztette legendás uralkodóját, 89 évesen meghalt Bhumibol Aduljadezs. Aduljadezs 1946 óta birtokolta a thai trónt. A világ leghosszabb ideje hatalmon lévő királya és egyben a világ második legidősebb hivatalban lévő uralkodója volt. Ő a lista 5. helyén állt.
Fidel Castro
November 26-án Kuba diktátora, Fidel Castro távozott az élők sorából. Castro 90 évesen halt meg, 13-szor jelölék a listán, idén a 13-diknak.
Gábor Zsa Zsa
December 18-án, 99 évesen meghalt Gábor Zsa Zsa (Gábor Sári) magyar származású színésznő. A híresség olyan sztárokkal jelent meg együtt a filmvásznon, mint Marilyn Monroe, Mel Ferrer, Orson Welles, Charlton Heston, Marlene Dietrich vagy Ginger Rogers. 1958-ban Golden Globe-különdíjjal tüntették ki, később pedig saját csillagot kapott a Hollywood Walk of Fame-en. A művésznő 2002-ben, egy autóbaleset következtében részlegesen lebénult és kómába esett. Több hónapnyi kezelés után ugyan elhagyhatta a kórházat, de a balesetből származó sérülések miatt tolószékbe kényszerült, és élete végéig ellátásra szorult. Zsa Zsa már 10 éve szerepel a halállistán, idén a 2. helyen jelölték.
Fotó:velvet.hu
Liz Smith
December 24-én, szenteste elhunyt Liz Smith színésznő. Leghíresebb szerepe Nana volt a The Royle Family-ben illetve Mrs. Cropley-t alakította a Vicar of Dibley-ben. Olyan filmekben is szinkronizált, illetve játszott, mint a Wallace és Gromit és az elvetemült veteménylény, a Charlie és a csokigyár és Az eltakarítónő. A művésznő 95 évesen halt meg, ekkor a lista 12. helyén állt.
Richard Adams
A neves angol írót szintén szenteste napján érte a halál. Neki köszönhetjük a Gesztenye, a honalapítót, ami a legsikeresebb alkotása volt. Richard Adamst 96 éves korában érte a halál, ekkor a lista 9. helyén szerepelt.
Megdöbbentő halálesetek
Voltak olyan tehetségek is, akiknek a halála a legtöbb embert szinte sokként ért. Ők nem szerepeltek a halállistán, azonban úgy hozta az élet, hogy a legváratlanabb pillanatban kellett búcsút vennünk tőlük.
David Bowie
Szinte az egész világot megrengette Bowie január 10-én bekövetkezett halála. Ha az életéről van szó, akkor tulajdonképpen az elmúlt ötven év popzenéjéről is. A modern zene legnagyobb kaméleonja tökéletesen olvasztotta össze a kortárs kultúra hatásait az egyéni látásmódjával, miközben feltűnt filmekben (például: A Földre pottyant ember, Fantasztikus labirintus, Az éhség), szerepelt videojátékokban. Ikonikus dalai közül csak néhány példa: Life on Mars?, Space Oddity, Golden Years, Heroes. A sztár hosszas betegség után (18 hónapig küzdött a rákkal), 69 éves korában hunyt el.
Black
Colin Vearncombe, művésznevén Black január 26-án hunyt el, 53 évesen. Hihetetlen halálát egy autóbaleset okozta, amit Írországban szenvedett el Cork repülőtere közelében. A brit énekes legismertebb slágere a Wonderful Life.
Umberto Eco
A kortárs kultúra egyik legnagyobb alakját vesztettük el február 19-én. Eco nevéhez köthető A rózsa neve című regény, ami egyben a ’80-as évek legnagyobb regényszenzációja. Az író több rangos irodalmi kitüntetést megkapott, többek között a Strega-díjat, a Médicis-díjat, a Cesare Pavese-díjat, az Asztúria Hercege Díjat, az Osztrák Állami Díjat, 2007-ben a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál díszvendégeként a Budapest Nagydíjat. A szerző régóta küzdött a rákkal, 84 éves korában hunyt el.
Sir George Martin
Március 8-án, 90 éves korában halt meg George Martin, zenei producer, akit csak az „ötödik Beatle”-ként emlegettek, ezzel utalva a The Beatles együttes producereként végzett munkájára. A zeneiparban végzett szolgálataiért lovaggá ütötték.
Prince
Április 21-én, 57 évesen elhunyt a popzene egyik legnagyobb alakja, Prince. A zenés, énekes és dalszövegíró besöpörte az Oscar-, a Golden Globe-díjat, sőt, hétszeresen a Grammy-t is. Legsikeresebb dalai között van a Purple Rain, a Let's Go Crazy, a When Doves Cry és a Diamonds and Pearls.
Bud Spencer
Nagy kihívás lenne olyan embert találni, aki ne hallotta volna még soha a színész nevét. Spencer a Piedone-filmekkel, spagetti-westernekkel és a Terence Hill-lel közös filmjeivel vált ismertté. Pályáját egyébként sportolóként kezdte, ő volt az első olasz úszó, aki 100 méteres gyorsúszásban egy percen belüli eredményt ért el. A legenda 84 évesen, június 27-én távozott az élők sorából.
David William Huddleston
Ő augusztus 2-án, 84 évesen halt meg. A színészt olyan filmekből ismerhetjük, mint A nagy Lebowski, a Nyomás utána!, de szerepelt számos Bud Spencer-filmben is.
Christopher Arthur Amon
Augusztus 3-án végleg távozott az MBE új-zélandi autóversenyzője, volt Formula–1-es pilóta, az 1966-os Le Mans-i 24 órás verseny győztese. Amon több híres csapatnál is versenyzett a Formula–1-ben, így a Ferrarinál, Marchnél, és Matranál. Korának egyik leggyorsabb és legbalszerencsésebb versenyzőjének tartják. A halál 73 évesen érte.
Leonard Cohen
82 éves korában, november 11-én elhunyt Leonad Cohen zeneszerző-énekes. Pályafutása során több tucat zenei és irodalmi díjat kapott, a kanadai zenész szakma Juno-díját, Grammy-díjat az életművéért, és Glenn Gould-díjat is. Elnyerte Kanada Érdemrendjét is, ami az országban adható legmagasabb kitüntetés. Melankolikus dalaiból csak kevés lett sláger, azonban 1984-ben megjelent dalát, a Hallelujah-t viszont mára több százan dolgozták már fel.
George Michael
A sors fintora, hogy december 25-én elbúcsúztunk az egyik legismertebb karácsonyi sláger - a Last Christmas - egyik előadójától, George Michael- től. Olyan dalokat köszönhetünk neki, mint a Wake Me Up Before You Go-Go, Freedom vagy a Fastlove. Az énekes-dalszerző világsztárt 53 éves korában, angliai otthonában érte halál.
Carrie Fisher
Szinte sokként érte a Star Wars rajongókat Carrie Fisher december 27-én bekövetkezett halála. A színésznő, azonban nemcsak a Csillagok háborúja Leia hercegnőjét formázta meg, hanem olyan filmekben is feltűnt, mint a Blues Brothers, az Ami sok, az sokk, vagy a Jay és Néma Bob visszavág. A színésznő 60 évesen hunyt el.