HETVENÉVESEN IS AKTÍVAN TÖLTI NAPJAIT DR. PUSKÁS TIVADAR - Születésnapi beszélgetés

martius • 2022. augusztus 26., péntek •
Múlt héten ünnepelte 70. születésnapját dr. Puskás Tivadar, Szombathely - a rendszerváltozás utáni időszak legtovább - 9 esztendeig regnáló polgármestere. Portálunk ebből az alkalomból kereste fel otthonában a mozgalmas nyugdíjaséveit élő egykori városvezetőt.
HETVENÉVESEN IS AKTÍVAN TÖLTI NAPJAIT DR. PUSKÁS TIVADAR - Születésnapi beszélgetés

-    Polgármester úr!  A Frisss.hu olvasói és szerkesztősége nevében szívből gratulálunk! Örömmel látjuk, hogy jó egészségnek örvend, s azt is, hogy bár a hivatalos közélettől visszavonult, számos szombathelyi rendezvényen, programon lehet találkozni Önnel.   

-    Köszönöm szépen a jókívánságokat! Hét évtizedet megérni ugyan nem érdem, de jó érzés. Kicsit meglepő számomra, ha úgy látják, hogy benne vagyok a közéletben, mert magam úgy érzem, hogy a korábbiakhoz képest lecsökkent a különféle programokon való részvételeim száma. Lehet, hogy ez nem is baj, hiszen 48 évet és 23 napot dolgoztam, ennek legnagyobb részét a mentésügy szolgálatában. Az igaz, hogy számos meghívást kapok most is, s amelyiknek tudok, annak szívesen eleget is teszek.

-    Említette a mentőszolgálatot. Ott milyen maradt a kapcsolata?

-    Az Országos Mentőszolgálat - a politikai pályámon kívül - az egyetlen munkahelyem volt. Tagja vagyok immáron a 70-es évek óta a Magyar Oxyologiai Társaságnak, ott vezetőségi tag, alelnök is vagyok. Az itteni regionális mentőszolgálat vezetője voltam hosszú éveken át, egy időben még a parlamenti képviselői megbízatásommal párhuzamosan is. Bár a társaság nagy része kicserélődött időközben, de gyakorta megfordulok ott, ha igénylik tanácsaimat.

-    Mondhatjuk, hogy ezen a területen egyik legnagyobb sikere volt, hogy egy aláírásgyűjtésnek is köszönhetően - még a 90-es években - Szombathelyen új, korszerű mentőállomás épült?

-    Valóban, ez egyik szívügyem volt. Arra is büszke vagyok, hogy a szombathelyi mellett –amely az első kimondottan a mentők számára épített állomás volt - még kilenc új mentőállomást építettünk vagy újítottunk fel 18 éves vezetésem alatt három megyében. A szombathelyi állomás a mentők  mellett 2003-tól még a helyi orvosi ügyeletet is kiszolgálta. Kicsit személyem elleni bosszúnak érzem, hogy ezt mostani utódaim megszüntették. Pedig biztos vagyok benne, hogy ma, amikor országosan ezt a modellt építik ki, mi lehettünk volna e témában a szakmai etalon.

-    Polgármestersége kilenc éve alatt hatalmas fejlődésen ment át a város. A számos megvalósult fejlesztés közül melyik áll a legközelebb a szívéhez?

-    Gyakran felteszik ezt a kérdést, amire nem igazán lehet jól válaszolni. Ha úgy tetszik, akkor valamennyi az én és munkatársaim gyermeke. Magam csoportosítani szeretem a dolgokat. Ha a 9 évem elejét és a végét nézzük, akkor el tudom mondani, hogy ez idő alatt a felére csökkent a bűnügyek száma. Tehát biztonságosabb lett Szombathely. A biztonság mellett a másik nagyon fontos tény, hogy az iparűzési adó 2000 és 2019 között megduplázódott. Szintén tény, hogy amikor a baloldaltól átvettük a várost, akkor 18 milliárd forint hiánya volt Szombathelynek. Ezt – tagadhatatlanul kormányzati segítséggel is – eltüntettük, sőt az átadáskor 12 milliárd forint volt Szombathely kasszájában. Miután megteremtettük az anyagi alapokat 2013 környékére, akkortól megindulhattak a komoly, jövőt szolgáló fejlesztések.

-    2016 Szent Márton-év volt Szombathelyen. Ez a szent tisztelete, emlékének ápolása mellett egy nagyszabású Szent Márton-tervvel is kiegészült, amely hatalmas városfejlesztő projekt volt. Ön - mint kereszténydemokrata politikus – különösen szívén viseli Szent Márton kultuszát.

-    Így van. A projekt részeként kialakítottuk a Szent Márton teret, megújult a szent szülőhelyén épült domonkos templom, a Püspöki Palota még a világháborúban megsérült szárnyát restauráltuk, a Sarlós Boldogasszony-székesegyház tornyait látogathatóvá tettük, megújult és új arculatot kapott a Berzsenyi tér. Emellett a református templom  70 év után végre tornyot kapott, megújult az evangélikus templom és az előtte lévő tér, csakúgy, mint Csónakázó-tó. S akkor még nem beszéltünk a kórház rekonstrukciójáról, a szinte összes felújított bölcsődei és óvodai épületünkről, valamint a kevésbé látványos, de fontos városi csatornahálózat korszerűsítéséről. Ne feledkezzünk meg persze a Haladás Sportkomplexumról és a fedett uszoda fejlesztéséről sem! A programokra áttérve – amelyeket szintén fontosnak tartok – kiemelt szempont volt, hogy a szombathelyi identitást erősítsük. Ilyenek például a „Szombathely visszavár!” - projekt, a „Szombathely, a segítés városa” - program és az újszülötteknek adományozott ún. Szombathelyi polgár csomag.

-    Polgármester úr! Itt álljunk is meg egy pillanatra! Úgy vélem, s rajtam kívül még sokan mások is, hogy Önnek  elévülhetetlen érdemei vannak abban, hogy Szent Márton úgymond ismét visszakerült az őt méltán megillető helyre. Bár a szent tisztelete évszázadokon át, folyamatosan jelen volt Szombathelyen, azt a kommunista időkben „sikerült” lesüllyeszteni. Másokkal együtt az Ön hatalmas érdeme, hogy mára minden szombathelyi tudja, hogy ki volt Szent Márton, és büszke lehet arra, hogy Európa legnépszerűbb szentje itt, Savariában született.

-     Köszönöm szépen, ha így látja. Az egyik nagyon fontos feladatnak tartom Szent Márton segítő szellemiségének megőrzését és továbbvitelét. A „Szombathely, a segítés városa” program is erre a gondolatra lett felfűzve. Szerintem arra is büszkének kell lennünk, hogy Szombathely az egyetlen kétezer éve folyamatosan lakott város a Kárpát-medencében. Nem véletlen az sem, hogy 296, valamilyen módon  Szent Mártonhoz köthető kulturális és más eseményt rendeztünk a jubileumi évben. Arra törekedtem és törekszem, hogy ha valaki meghallja Szent Márton nevét, akkor ne csak Tours – ahol élete legfőbb eseményei zajlottak -, hanem Szombathely neve is  eszébe jusson az embereknek.

-    Lassan két és fél éve, hogy nyugdíjba vonult. Úgy vélem, nem tévedek, ha azt gondolom, hogy ennek ellenére folyamatosan figyelemmel követi a szombathelyi közélet történéseit. Hogyan látja így, immár kicsit kívülről, a város életét?

-    Várost vezetni nehéz feladat. Az én értékrendem szerint azt csak becsületesen, a vezetett település érdekeit messzemenően szem előtt tartva szabad. Szerencsére számos, még a FIDESZ-KDNP által elindított programot folytat a mostani városvezetés. Nagyon sokat be is fejeztek, volt és van mit átadni. S azután van, amelyik átadóra meghívnak, s van, amelyikre nem. Inkább ez utóbbi szokott történni… A lényeg azonban az, hogy minél több projekt és program valósuljon meg és szolgálja a szombathelyiek érdekeit. Minden városvezetésnek ez kellene hogy a szeme előtt lebegjen!

-    Végezetül engedjen meg egy személyes kérdést. Mi az, amire most nyugdíjasként több ideje jut, mi kapcsolja ki, hogyan telnek napjai?

-    Sok dolgom van. Például ideje lenne rendszerezni a könyvespolcomat. Az országosan is különlegességnek számító heti polgármesteri beszámolóim a Szombathelyi TV-ben 2010-től 2019-ig hetente „Péntektől  péntekig” címmel mentek. Úgy vélem, hogy ez idő alatt egy nagyon komoly, helyi politika- és közélettörténeti dokumentum-gyűjtemény állt össze, amivel szintén érdemes lenne valamit kezdeni. A Magyar Oxyologiai Társaságban is van dolgom, a Pécsi Egyetem kihelyezett karán is tanítok. Emellett az „Egészség-Akadémia” című kiadvány egyik szerkesztője is vagyok. S természetesen a legfontosabb a család. Hála Istennek most nyáron végig együtt lehettünk az unokáimmal a Balatonon és itt, Szombathelyen. Feleségemmel utazgatunk is, sok bepótolnivalónk van. Már most látom, hogy a sok bepótolnivalónak soha nem érek a végére , de törekszem rá.

közösség

további frisss

lap tetejére