Kétszázmilliárd forintos bejelentést tett a kormány, indul a lakásfejlesztési program

index.hu • 2024. december 09., hétfő •
Az új lakásépítések növekedését szeretnénk most elősegíteni, ez kormány részéről egy reakció a piaci folyamatokra – jelentette be a nemzetgazdasági miniszter hétfőn. Nagy Márton szerint jelenleg árnövelő hatások láthatóak a lakáspiacon, az új, lakásfejlesztési tőkeprogram ezt a lakáspiaci inflációt szeretné ellensúlyozni. A programnak köszönhetően több mint 200 milliárd forint állami forrás áramolhat az ingatlanpiacra, így óvatos becslések szerint 800 milliárd forint mozdulhat meg összesen a szektorban.
Kétszázmilliárd forintos bejelentést tett a kormány, indul a lakásfejlesztési program

A kormány a lakáskínálati oldalon keresztül is segíti az otthonteremtést, ezért új, lakásfejlesztési tőkeprogram indul, aminek keretében hazai ingatlanalapokon keresztül alaponként akár 30 milliárd forintnyi forráshoz juthatnak az ingatlanpiaci szereplők, akár nyilvános, akár zárt körű alapok esetén - írja az index.hu.

A programnak köszönhetően több mint 200 milliárd forint állami forrás áramolhat az ingatlanpiacra, így óvatos becslések szerint 800 milliárd forint mozdulhat meg összesen a szektorban.

– jelezte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM), és korábban már azt is lehetett tudni, hogy a tőkealapokban az állami forrás részaránya legfeljebb 70 százalékot érhet el.

Mutatjuk a részleteket

Az állami befektetés 100 százalékának megfelelő összeget magyarországi fejlesztésre kell fordítani, amelynek 60 százaléka a következő három célra használható fel:

  • új lakás
  • és bérlakások építése,
  • kollégiumfejlesztés.

A programra 2025. márciustól december 31-ig lehet jelentkezni. A meglevő alapok márciustól azonnal felhasználhatják a forrást, míg az újonnan felállítandó alapoknak erre december 31-ig lesz lehetőségük. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter és Gerlaki Bence, gazdaságfejlesztési stratégiáért felelős helyettes államtitkár pedig hétfőn ismertette a részleteket.

Az NGM szerint az intézkedések jelentős lendületet adhatnak az építőiparnak és ingatlanpiacnak, ezáltal hozzájárulva, hogy a magyar gazdaság növekedése 2025-ben meghaladja a 3 százalékot.

Most reagál a kormány erre problémára

Az új gazdaságpolitikai akcióterv egyik fontos pillére a megfizethető lakhatás. „Az új lakásépítések növekedését szeretnénk elősegíteni.” Majd Nagy Márton aláhúzta, hogy lakásfejlesztői szereplőkkel egyeztettek a program előtt.

A miniszter kitért arra, hogy az új lakások száma idén megközelítheti a 12 ezer darabot, de ez historikusan alacsony szám. Ráadásul emlékeztetett arra, hogy „2024-ben a tranzakciók száma jelentősen növekedett.”

Mivel nem épülnek megfelelő ütemben új lakások, az árak természetesen felfelé mennek. Ezért 25 ezer új lakás építést tűzte ki a kormány.

A lakáshitelek esetén nagyon erős konjunktúra tapasztalható a gazdasági miniszter szerint: „A mostani THM-ek mellett a lakosság már megmozdult, a bankok versenyeznek az új ügyfelekért.” Ám a lakossági hitelek esetén csak a megkötött szerződések 15 százaléka köthető új lakásvásárláshoz.

Összességében árnövelő hatások láthatóak a piacon, ezzel az intézkedéssel a lakáspiaci inflációt szeretné megakadályozni a kormány.

Nagy Márton szerint a bérleti piac se néz ki jól, a fiatalok a jövedelmük 40–60 százalékát költik lakhatásra. „A fiatalok számára valójában a lakbér jelenti a rezsiköltséget.” Emlékeztetett arra, hogy OECD szerint jövedelemarányosan 40 százalék fölött a bérleti költségek már kritikus szintűek.

Nagy Márton aláhúzta, 5 éven keresztül 200 milliárd forintot pumpál a piacra az állam. Ennek szerinte egy jelentős részét fel fogja szívni a piac. A háromlábú programban – új lakás és bérlakások építése, kollégiumfejlesztés – minden tőkealap részt vehet.

Az MFB az adott alapban legfeljebb 70 százalékig szerez részesedést, tehát a kormány a projektek 70 százalékáig biztosít forrást, 30 százalékot a befektetőknek kell biztosítaniuk. Az állami befektetés 100 százaléknak megfelelő összeget magyarországi fejlesztésre kell fordítani, amelynek 80 százaléka használható fel lakás, bérlakás, vagy kollégium fejlesztésre.

Legfeljebb 30 milliárd forint jut alapkezelőként. (A program kihasználtságától függően ez növelhető.) Nyílt és zárt alapok is jelentkezhetnek, december 31-ig akárki pályázhat. A piaci szereplők Nagy Márton szerint tudnak már erről a programról. A Nemzeti Tőkeholding honlapjára fogják kirakni a program részleteit.

Az Indexnek arra kérdésére, ki lesz a költségvetésért felelős államtitkár, miután Varga Mihály jegybankelnök lesz, és a Pénzügyminisztérium összeolvad a Nemzetgazdasági Minisztériummal, Nagy Márton kifejtette: Egyelőre erre nem szeretne válaszolni, de szerinte a Pénzügyminisztérium stábja „kitűnő”, és „Varga Mihály jó embereket gyűjtött oda”. Ezért szerinte az ott dolgozók a továbbiakban tudnak majd dolgozni kormányért és Magyarországért.

Nagy Márton a gazdaságpolitikai átalakításokat egyelőre nem kívánta kommentálni: „Gratuláltam Varga Mihálynak, talán egyedüliként nyilvánosan. Azt gondolom, hogy nagyon jó jegybankelnök lesz” – fogalmazott szűkszavúan a gazdasági miniszter több újságírói kérdésre.

közösség

további frisss

lap tetejére